Токио-2020 қаҳрамонларига Президент совғалари топширилди
Токио-2020 XXXII ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон делегацияси давлатимиз томонидан ажратилган махсус чартер рейсида она ватанимизга қайтиб келди. Музаффар спортчиларимизни ҳукумат раҳбарлари, кенг спорт жамоатчилиги ва минглаб мухлислар қарши олишди.
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида ўтган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси раҳбари Танзила Нарбаева ҳамда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов делегациямизни кутиб олди. Мутасаддилар сўз ўрнида Олимпиячиларимизга Президент табригини ва ўзларининг илиқ тилакларини билдириб ўтишди. Тадбирда Ўзбекистон Республикаси президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов ва Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев ҳам иштирок этишди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири, Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ артисти Озодбек Назарбеков, Ўзбекистон халқ шоири Маҳмуд Тоир, Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ артсити Ёдгор Саъдиев, Ўзбекистон халқ артисти Юлдуз Усмонова ҳам ўз тилакларини йўллашди.
Шундан сўнг чемпионларимиз Акбар Жўраев, Улуғбек Рашитов ва Баҳодир Жалолов, уларнинг оналари ҳукматимиз томонидан қаратилаётган эътибордан мамнун эканлигини билдириб, барча ҳамюртларимизга мусобақа давомида қўллаб-қувватлаб туришгани учун ташаккур айтиб ўтишди.
Кейин Олимпиячиларимиз махсус икки қаватли автобусларда Тошкентнинг марказий кўчалари бўйлаб сайрга чиқишди. Уларни ҳар қадамда ҳамшаҳарларимиз қарши олдилар.
Тадбирнинг давоми Миллий Олимпия қўмитасида давом этди. У ерда Янги Ўзбекистон қаҳрамонларига Президент совғаси – чемпионларга «Tahoe» машинаси ва 4 сотиҳли коттеж, бронза медали эгаларига эса «Trebleizer» ва 2 хонали уй калитлари тантанали равишда топширилди.
Ўз навбатида, спортчиларимиз кўрсатилаётган бундай эътибордан мамнун эканликларини билдириб, келажакда ватанимиз байроғини янада кўкларга кўтаришга ваъда беришди.

10 Августа 2021 5262
Делегация Узбекистана, принимавшая участие в XXXII летних Олимпийских играх Токио-2020, вернулась на родину специальным чартерным рейсом. Победителей Игр приветствовали руководители правительства, широкая спортивная общественность и тысячи болельщиков.
В торжественном мероприятии в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова делегацию встретили Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководитель федерации велосипедного спорта Узбекистана Танзила Нарбаева и Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов. В свою очередь, официальные лица передали Олимпийцам поздравления и наилучшие пожелания нашего Президента. Также, в мероприятии присутствовали Советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувахидов, хоким города Ташкента Жахонгир Ортикхужаев. Спортсменов поздравляли Министр культуры Республики Узбекистан, народный артист Узбекистана и Каракалпакстана Озодбек Назарбеков, народный поэт Узбекистана Махмуд Тоир, народный артист Узбекистана и Каракалпакстана Ёдгор Саъдиев, народная артистка Узбекистана Юлдуз Усманова.
После, наши Олимпийские чемпионы Акбар Джураев, Улугбек Рашитов и Баходир Жалолов, а также, их матери, выразили, то что очень рады уделяемому вниманию со стороны правительства страны и выразили благодарность всем жителям Узбекистана за поддержку во время соревнований.
Затем Олимпийцы на специальных двухэтажных автобусах проезжали по центральным улицам Ташкента. Их встречали жители страны.
Далее мероприятие продолжилось в Национальном Олимпийском комитете. Здесь героям Нового Узбекистана вручили подарок Президента — чемпионам автомобиль «Таhoe» и коттедж (4 соток), а бронзовым призёрам — «Trebleizer» и ключи от двухкомнатной квартиры.
В свою очередь спортсмены выразили огромную благодарность Президенту и правительству страны за оказанное внимание и пообещали и впредь оправдывать оказанное им доверие, поднимая флаг страны высоко-высоко.