Инсоният 5 йил кутган Токио-2020 XXXII ёзги Олимпия ўйинлари ўз якунига етди. Унда 206 делегация вакиллари қатори ҳамюртларимиз ҳам медаллар учун муросасиз кураш олиб боришди.
Мусобақа давомида унутилмас қувонч тақдим қилган ғалабалар қатори аламли мағлубиятлар ҳам бўлди. Бу спорт, унда ғалаба ва мағлубият ёнма-ён. Буни тўғри қабул қилиш керак. Асосийси, атлетларимиз охирги кучларигача курашишди, юртимиз шаънини мардларча ҳимоя қилишди. Бу Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегацияси 3 та олтин ва 2 та бронза медалларини жамғариб, умумжамоа ҳисобида 206 мамлакат орасида 32-ўринни эгаллади. Осиё давлатлари орасида Хитой, Япония, Корея Республикаси ва Эрон каби етакчи спорт державаларидан кейин бешинчи, МДҲ мамлакатлари орасида Россия Олимпия қўмитасидан кейин иккинчи, туркий давлатлар орасида ва Марказий Осиё минтақасида биринчи бўлдик. Шубҳасиз, бундай натижа Янги Ўзбекистон учун, яқинлашиб келаётган Мустақиллигимизнинг 30 йиллик шодиёнаси учун муносиб совға бўлади.
Токио-2020 Олимпия ўйинларида ҳар бир спортчимизнинг иштироки ҳақида жуда кўп тўхталиб ўтиш мумкин. Рекордчимиз Акбар Жўраев, Мустақил Ўзбекистон тарихидаги энг ёш Олимпиада чемпиони Улуғбек Рашитов, байроқдоримиз, исми жисмига мос Баҳодир Жалолов, дзюдомизнинг бугунги юлдузи Давлат Бобонов, тўйига тўёна қилган Бекзод Абдураҳмонов тилларда достон. Шунингдек, Оксана Чусовитина, Муаттар Набиева, Сафина Садуллаева, Турсуной Раҳимова, Ольга Забелинская, Никита Рафалович, Дилноза Раҳматова, Зайнаб Дайибекова каби атлетларимизнинг иштироки, кучлилар қаторига киргани ва уларнинг шижоатини ҳам алоҳида айтиб ўтиш мумкин.
Президентимиз доимо спортимиз ривожи ҳақида қайғуриб келган, атлетларимиз учун барча шароитларни яратиб бермоқда. Биз бугун Токиода эришган ютуқлар ҳам Президентимиз ва ҳукуматимиз эътиборининг меваси.
Айни дақиқаларда Токио-2020 Олимпия ўйинларининг тантанали ёпилиш маросими бўлиб ўтмоқда. Насиб қилса, 3 йилдан сўнг Париж-2024 Олимпия ўйинларида ўзбек спортининг Олимпиадалардаги зафарли юриши давом этади. Бунга Токиода ёшларимиз бизни ишонтира олишди. Унутилмас хотиралар учун раҳмат Токио, янги ғалабаларимизни қарши ол, Париж, деб қоламиз!
Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этган делегациямиз 9 август куни соат 20:00 да махсус чартер рейси орқали юртимизга етиб келади.

Прощай Токио, здравствуй Париж!
Вот и завершились XXXII летние Олимпийские игры Токио-2020, которых человечество ждало 5 лет. Наряду с представителями 206 делегаций, за медали боролись и наши соотечественники.
Во время соревнований были победы, которым мы радовались, но были и горькие поражения, проигрыши. Это спорт и в нём поражение и победа всегда в шаге друг от друга. Это надо понять правильно. Главное, что наши спортсмены боролись до последнего, защищая честь страны. На Олимпийских играх делегация Узбекистана завоевала 3 золотые и 2 бронзовые медали и в общекомандном зачёте заняла 32-е место среди 206 стран. Мы стали пятыми среди Азиатских стран, после таких мировых спортивных держав, как Китай, Япония, Южная Корея и Иран, заняли второе место среди стран СНГ после Олимпийского комитета России, первое место среди туркоязычных стран и первое место в Центральной Азии. Несомненно, такой результат станет достойным подарком Новому Узбекистану, а также, к 30-летию нашей независимости.
Можно сказать многое об участии каждого нашего спортсмена на Олимпийских играх в Токио. В частности, наш рекордсмен Акбар Джураев, самый молодой Олимпийский чемпион в истории независимого Узбекистана Улугбек Рашитов, наш знаменосец, Баходир Жалолов, звезда узбекского дзюдо Давлат Бобонов, вольный борец Бекзод Абдурахманов. Об их победе сегодня говорит каждый. Также стоит отметить участие наших спортсменов, таких как Оксана Чусовитина, Муаттар Набиева, Сафина Садуллаева, Турсуной Рахимова, Ольга Забелинская, Никита Рафалович, Дилноза Рахматова, Зайнаб Дайбекова, которые боролись за победу с сильнейшими атлетами мира, поразив всех своим мужеством.
Наш Уважаемый Президент всегда уделял огромное внимание развитию спортивной сферы, создавал все необходимые условия для спортсменов. Сегодняшние наши достижения на Токийской Олимпиаде, являются результатом оказанного внимания, заботы и поддержки со стороны Главы Государства.
В настоящее время проходит торжественная церемония закрытия Олимпийских игр Токио-2020. Через 3 года, на Олимпиаде Париж-2024 узбекские атлеты продолжат серию побед Узбекистана на Играх. Наши молодые спортсмены доказали это на Токийской Олимпиаде. Спасибо за незабываемые моменты Токио, встречай наши новые победы, Париж!
Делегация Узбекистана, участвовавшая на Олимпийских играх Токио-2020 прибудет в Ташкент чартерным рейсом 9 августа в 20:00.