Токио-2020: Делегациямиз таркибида ўзгариш
Токио-2020 Олимпия ўйинларида делегациямиз таркибида ўзгариш рўй бермоқда. Бадиий гимнастика бўйича яккалик дастурида иштирок этиши кўзда тутилган Сабина Ташкенбаева ўрнига Екатерина Фетисова Олимпиадада қатнашади.
Афсуски, ҳозирда янада авж олаётган коронавирус Сабина Ташкенбаевани ҳам четлаб ўтмади ва гимнастикачимиз Токио-2020 Олимпиадасида иштирок эта олмайдиган бўлди. Ташкенбаева квалификацион Жаҳон кубоги босқичлари орқали мазкур Олимпиадага йўлланма олган эди. Қоидага кўра, Ўзбекистон гимнастика федерацияси Халқаро гимнастика федерациясига (FIG) бу ҳақида маълум қилди. FIG бундай вазиятда лицензион ўринда Ташкенбаевадан кейинги ўринда турган гимнастикачига Токио-2020 лицензияси берилишини таъкидлади. Ушбу поғонадаги кореялик спортчи айни пайтда яхши спорт формасида эмаслиги учун Олимпиадада иштирок этолмаслиги ойдинлашди.
Лицензион рейтингда ундан кейинги поғонани бошқа бир вакилимиз Екатерина Фетисова эгаллаган. Фетисова юқори спорт формасида тургани учун Ташкенбаеванинг ўрнини эгаллайдиган бўлди. Шу тариқа, эртага бўлиб ўтадиган яккалик беллашувларининг саралаш дастурида Екатерина Фетисова юртимиз шарафини ҳимоя қилади.
«Токиода Олимпия ўйинлари давом этмоқда. Бу мусобақаларда Ўзбекистон гимнастика терма жамоаси сафида мен ҳам иштирок этишим керак эди. Аммо коронавирус мени ҳам четлаб ўтмади ва кетиш олдидан топширган тест таҳлилим ижобий чиқди. Шу сабабли ҳам мен Токиода бўлиб ўтаётган Олимпия ўйинларида иштирок эта олмайман. Мени ўрнимга Олимпиадада Екатерина Фетисова иштирок этади, унга бўлажак мусобақада омад тилайман. Биз мураббийим билан Олимпиадада иштирок этиш учун боримизни берган эдик ва қийинчилик билан йўлланма олгандим. Афсуски, унда қатнаша олмайдиган бўлдим. Ҳозир мен учун жуда ҳам қийин давр. Миллий Олимпия қўмитаси, федерация мутасаддилари, мураббийларим ва мени қўллаб турган бошқа барчага миннатдорчилик билдириб қоламан», – деди Сабина Ташкенбаева.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси маҳоратли бадиий гимнастикачимизга тезроқ соғайиб кетишини тилаб қолади.

Tokyo-2020: change in the composition of the delegation of Uzbekistan
At the Tokyo 2020 Olympic Games, there was a change in the composition of the delegation of Uzbekistan. Ekaterina Fetisova will participate in the individual rhythmic gymnastics program instead of Sabina Tashkent.
Unfortunately, the coronavirus also affected Sabina Tashkent, who won a license for the Tokyo Olympics through the World Cup stages. Due to the deterioration of her health, Tashkent will not be able to participate in the Tokyo 2020 Olympics. The Gymnastics Federation of Uzbekistan has notified the International Gymnastics Federation (FIG) about this. FIG noted that the license should have been obtained by a gymnast who occupies a place in the ranking after Tashkent Bayeva. This position was taken by the representative of Korea, but she said that she would not participate in the Olympic Games, because at the moment she is not in the best athletic shape.
Another representative of our national team, Ekaterina Fetisova, takes the next place after the Korean gymnast. Fetisova will replace Tashkent, as she is in good athletic shape. Thus, Ekaterina Fetisova will defend the honor of our country in the qualifying stage at tomorrow's individual program.
"The Tokyo Olympics continues. I was supposed to take part in these competitions together with the national team of Uzbekistan in rhythmic gymnastics. Unfortunately, the coronavirus did not bypass me and my tests, which I passed before leaving, gave a positive result. In this regard, I will not be able to participate in the Olympics. Instead of me, the honor of the country will be defended by Ekaterina Fetisova and I wish her good luck. My coach and I have been preparing very hard for these Games and I have won this license with great effort and effort. However, I was not lucky enough to take part in the Games in Tokyo. This is a difficult period for me now. I express my gratitude to the National Olympic Committee, representatives of the federation, coaches and all those who support me, " Sabina Tashkent said.