Токио-2020: Делегациямиз таркибида ўзгариш
Токио-2020 Олимпия ўйинларида делегациямиз таркибида ўзгариш рўй бермоқда. Бадиий гимнастика бўйича яккалик дастурида иштирок этиши кўзда тутилган Сабина Ташкенбаева ўрнига Екатерина Фетисова Олимпиадада қатнашади.
Афсуски, ҳозирда янада авж олаётган коронавирус Сабина Ташкенбаевани ҳам четлаб ўтмади ва гимнастикачимиз Токио-2020 Олимпиадасида иштирок эта олмайдиган бўлди. Ташкенбаева квалификацион Жаҳон кубоги босқичлари орқали мазкур Олимпиадага йўлланма олган эди. Қоидага кўра, Ўзбекистон гимнастика федерацияси Халқаро гимнастика федерациясига (FIG) бу ҳақида маълум қилди. FIG бундай вазиятда лицензион ўринда Ташкенбаевадан кейинги ўринда турган гимнастикачига Токио-2020 лицензияси берилишини таъкидлади. Ушбу поғонадаги кореялик спортчи айни пайтда яхши спорт формасида эмаслиги учун Олимпиадада иштирок этолмаслиги ойдинлашди.
Лицензион рейтингда ундан кейинги поғонани бошқа бир вакилимиз Екатерина Фетисова эгаллаган. Фетисова юқори спорт формасида тургани учун Ташкенбаеванинг ўрнини эгаллайдиган бўлди. Шу тариқа, эртага бўлиб ўтадиган яккалик беллашувларининг саралаш дастурида Екатерина Фетисова юртимиз шарафини ҳимоя қилади.
«Токиода Олимпия ўйинлари давом этмоқда. Бу мусобақаларда Ўзбекистон гимнастика терма жамоаси сафида мен ҳам иштирок этишим керак эди. Аммо коронавирус мени ҳам четлаб ўтмади ва кетиш олдидан топширган тест таҳлилим ижобий чиқди. Шу сабабли ҳам мен Токиода бўлиб ўтаётган Олимпия ўйинларида иштирок эта олмайман. Мени ўрнимга Олимпиадада Екатерина Фетисова иштирок этади, унга бўлажак мусобақада омад тилайман. Биз мураббийим билан Олимпиадада иштирок этиш учун боримизни берган эдик ва қийинчилик билан йўлланма олгандим. Афсуски, унда қатнаша олмайдиган бўлдим. Ҳозир мен учун жуда ҳам қийин давр. Миллий Олимпия қўмитаси, федерация мутасаддилари, мураббийларим ва мени қўллаб турган бошқа барчага миннатдорчилик билдириб қоламан», – деди Сабина Ташкенбаева.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси маҳоратли бадиий гимнастикачимизга тезроқ соғайиб кетишини тилаб қолади.

Токио-2020: изменение в составе делегации Узбекистана
На Олимпийских играх Токио-2020 произошло изменение в составе делегации Узбекистана. В индивидуальной программе художественной гимнастики вместо Сабины Ташкенбаевой будет участвовать Екатерина Фетисова.
К сожалению, коронавирус коснулся и Сабину Ташкенбаеву, которая завоевала лицензию на Токийскую Олимпиаду через этапы Кубка Мира. В связи с ухудшением своего здоровья, Ташкенбаева не сможет участвовать на Олимпиаде Токио-2020. Об этом федерация гимнастики Узбекистана оповестила Международную федерацию гимнастики (FIG). FIG отметила, что лицензию должна была получить гимнастка, которая занимает место в рейтинге после Ташкенбаевой. Эту позицию занимала представительница Кореи, однако она заявила, что не будет участвовать на Олимпийских играх, потому что на данный момент находится не в лучшей спортивной форме.
Ещё одна представительница нашей сборной Екатерина Фетисова занимает следующее место после гимнастки Кореи. Фетисова заменит Ташкенбаеву, так как она в хорошей спортивной форме. Таким образом, Екатерина Фетисова будет защищать честь нашей страны в отборочном этапе на завтрашней индивидуальной программе.
«Продолжается Токийская Олимпиада. На этих соревнованиях вместе со сборной Узбекистана по художественной гимнастике, должна была принять участие и я. К сожалению, коронавирус не обошёл меня стороной и мои анализы, которые я сдавала перед отъездом, дали положительный результат. В связи с этим, я не смогу участвовать на Олимпиаде. Вместо меня честь страны будет защищать Екатерина Фетисова и я желаю ей удачи. Мы с моим тренером очень упорно готовились к этим Играм и я с большим трудом и стараниями завоевала эту лицензию. Однако, мне не посчастливилось принять участие на Играх в Токио. Сейчас для меня нелёгкий период. Я выражаю благодарность Национальному Олимпийскому комитету, представителям федерации, тренерам и всем тем, кто поддерживает меня», — сказала Сабина Ташкенбаева.