Зиёдахон Абдусатторова: “Олимпиадаларда камондан отиш спортида юртимиз шарафини биринчи бўлиб ҳимоя қилиш мен учун катта бахт"
Камондан отиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Зиёдахон Абдусатторова Таиландда ўтган Париж-2024 лицензион турнирида муваффақиятли иштирок этиб, юртимиз учун тарихда мазкур спорт турида биринчи Олимпиада йўлланмасини тақдим қилди. Бу натижа билан Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегацияси қатнашадиган спорт турларининг географияси яна биттага кўпаядиган бўлди. Қуйида Таиланддан тарихий натижа билан қайтган спортчимизнинг мусобақа таассуротлари билан ўртоқлашамиз:
– Олимпия ўйинларида иштирок этадиган ўзбекистонлик биринчи камончи бўлиш таассуротлари қандай экан?
– Олимпиадаларда камондан отиш спортида юртимиз шарафини биринчи бўлиб ҳимоя қилиш мен учун катта бахт. Бунинг ҳиссиётларини сўз билан таърифлаб бера олмаяпман. Бу спортимиз, қолаверса, Ўзбекистон камондан отиш федерацияси учун жуда муҳим ва қувончли воқелик бўлди. Ишонаманки, бундай йирик натижалар мамлакатимизда камондан отиш спорти янада ривожланишига оз бўлса ҳам ҳисса қўшади.
– Фаолиятингиздаги энг муҳим ўқ узиш олдидан хаёлингиздан нималар ўтди?
– Мен учун барча узилган ўқлар жуда муҳим. Таиландда ҳал қилувчи палладаги ўқ улардан бири. Ўқ узишдан олдин хаёлим фақат қоқ марказни нишонлаш ва қандай бўлмасин, 10 очколик айланани пойлаш эди. Буни уддалай олганимдан хурсандман.
– Минимум вазифа бажарилди. Энди олдинга қўйилган вазифа қандай?
– Олдимизда ҳали катта мақсадлар бор. Биз учун лицензион давр якунлангани йўқ. Келаси йил жамоавий йўналишда ҳам Олимпиада йўлланмасини қўлга киритиш ва Париждан медаль билан қайтиш учун бор кучимизни ишга соламиз.
– Олимпиадани қандай тасаввур қиляпсиз?
– Париж-2024 Олимпиадасини кўтаринки руҳда ўтадиган, ёрқин хотираларга тўла, ўз спортида дунёнинг энг зўрлари беллашадиган, асосийси, Ўзбекистон делегацияси учун чиройли ғалабаларга бой мусобақа бўлади, дея тасаввур қиляпман.

Зиёдахон Абдусатторова: “Впереди большие рубежи! Теперь цель - достойное выступление на ОИ в Париже”
Представительница сборной Узбекистана по стрельбе из лука Зиёдахон Абдусатторова успешно выступила на лицензионном турнире Париж-2024 в Таиланде, где удостоилась первой Олимпийской путёвки в истории узбекского спорта в этой дисциплине. Таким образом, география видов спорта на которых будут представлены отечественные атлеты на Олимпийских играх расширилась ещё на одну дисциплину. Обладательница исторической лицензии по данному виду спорта Зиёдахон Абдусатторова поделилась своими впечатлениями от участия в турнире в Таиланде:
- Каковы ваши впечатления от своего успешного выступления на столь престижных и ответственных стартах, на которых Вы удостоились звания первой узбекской лучницы-участницы ОИ?
- Моя радость безгранична, так как я буду первой защищать честь нашей нашей страны в стрельбе из лука на Олимпийских играх. Не могу описать эти чувства словами. Уверенна, что это поспособствует ещё большему развитию стрельбы из лука среди населения.
- О чём Вы думали перед самым важным выстрелом в вашей карьере?
– Для меня очень важен каждый выстрел. Перед моим выстрелом я думала только о том, чтобы целиться в центр и в любом случае попасть в него. Я рада, что смогла это сделать.
- Одна из целей достигнута. Теперь, дальше какая задача стоит перед Вами?
– Перед нами ещё большие цели. Для нас лицензионный период не закончился. В следующем году мы сделаем всё возможное, чтобы завоевать Олимпийскую путёвку также в командной программе и вернуться из Парижа с медалью.
- Как вы представляете себе Олимпийские игры?
— Думаю, что Олимпиада Париже-2024 будет полна ярких впечатлений, красивых побед для делегации Узбекистана, которая достигнет своих лучших показателей на ОИ.