Қарши олинг, Президент Олимпиадаси бошланмоқда
Пойтахтимизда ўзбек спортидаги йилнинг муҳим воқеликларидан бири — “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақаларининг финал босқчи ҳисобланган Президент Олимпиадаси бошланмоқда. Эртадан мусобақа иштирокчилари Тошкентда жам бўлишади. 24 ноябрдан эса юртимизнинг энг кучли ёш спортчилари ғолиблик учун баҳсларга киришишади.
Бокс, эркин кураш, юнон-рум кураши, дзюдо, оғир атлетика, енгил атлетика, 3х3 баскетбол, бадиий гимнастика, таэквондо WT, стол тенниси каби 10 та Олимпия спорт турини ўз ичига олган баҳслар Олимпия шаҳарчаси, Чирчиқ Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази ҳамда Гимнастика бўйича Олимпия захиралари болалар ва ўсмирлар спорт мактабида ташкил этилади.
15-17 ёшли ўсмирлар ўртасида ўтказиладиган ушбу мусобақа миллий терма жамоаларимизга иқтидорли ёшларни селекция қилиш йўлида муҳим аҳамият касб этади.

В столице начинается одно из самых важных событий года в узбекском спорте — Президентская Олимпиада, являющаяся финальным этапом соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Уже с завтрашнего дня участники соберутся в Ташкенте, а с 24 ноября сильнейшие юные спортсмены страны в возрасте от 15 до 17 лет вступят в борьбу за победу. Эти соревнования также выполняют важную селекционную функцию и служат отборочной площадкой для формирования будущих национальных сборных среди взрослых.
Соревнования, включающие 10 олимпийских видов спорта — бокс, вольную и греко-римскую борьбу, дзюдо, тяжёлую атлетику, лёгкую атлетику, баскетбол 3x3, художественную гимнастику, таэквондо WT и настольный теннис — пройдут в Олимпийской деревне, Чирчикском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, а также в Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школе Олимпийского резерва по гимнастике.