Абдуллаев Руслан Анвар ўғли 2002 йил 18 октябрь куни Тошкент вилоятининг Қибрай туманида дунёга келган. 2014 йилдан турли ёш тоифаларидаги халқаро мусобақаларда юртимиз шарафини ҳимоя қилиб келмоқда. 2021 йилдан катталар терма жамоаси таркибига жалб қилинган. Мураббийи Ергали Ярашов. Абдуллаев 2022 йилдан ўзига хос техникаси ва кучли зарбалари билан халқаро майдонда улкан ютуқларга эришиб келмоқда. Ўша йилнинг бошида дастлаб Тошкентда ўтган U22 ёш тоифасидаги Осиё чемпионати, сўнг Иорданияда катталар ўртасидаги қитъа биринчилигида -63.5 кг вазн тоифасида тенгсиз бўлди. Бир йил ўтиб пойтахтимиз мезбонлик қилган жаҳон чемпионатида ҳам олтин медаль соҳибига айланди. Кўрсатган натижалари эвазига “Келажак бунёдкори” медали ҳамда “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан тақдирланган.
Абдуллаев жорий йилнинг 3-11 март кунлари Италияда ўтган жаҳон лицензион турниридаги муваффақиятли иштироки орқали -63.5 кг вазн тоифасида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасига сазовор бўлди.

Абдуллаев Руслан Анварович родился 18 октября 2002 года в Кибрайском районе Ташкентской области. С 2014 года в составе сборной Узбекистана выступает на международных соревнованиях разных возрастных категорий. С 2021 года является представителем национальной сборной. Тренер - Ергали Ярашов. Благодаря своеобразной технике и мастерству, Абдуллаев с 2022 года успешно выступает на престижных турнирах. В начале 2022 года на чемпионате Азии U22 он поднялся на высшую ступень пьедестала. Далее на континентальном первенстве в Иордании в весовой категории -63.5 доказал своё превосходство. В 2023 году на чемпионате мира в Ташкенте Руслан Абдуллаев завоевал золотую медаль. За свои успехи награждён медалью "Келажак бунёдкори" и почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
3-11 марта нынешнего года в Италии состоялся мировой лицензионный турнир и благодаря успешному участию в этом важном старте, Руслан Абдуллаев стал обладателем лицензии Париж-2024 -2024 в весовой категории -63.5 кг.