Prezident Shavkat Mirziyoyev Fargʻona viloyati futbol assotsiatsiyasiga qarashli futbol markazi va “Neftchi” bolalar futbol akademiyasida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Fargʻona viloyati oʻzining boy futbol anʼanalari va isteʼdodli charm toʻp ustalari bilan mashhur.
Jumladan, 1962-yilda tashkil etilgan “Neftchi” futbol klubi Oʻzbekiston Superligasining 6 karra chempioni, mamlakat kubogining 2 karra va superkubokning 1 karra sohibi hisoblanadi. Shuningdek, klub 1994-yilda MDH kubogi finalchisi boʻlgan, 1994-1995-yillarda esa Osiyo chempionlar ligasida bronza medallarini qoʻlga kiritgan.
Bugun ham hududda iqtidorli yosh futbolchilarni saralab olish va tayyorlash, malakali murabbiylar zaxirasini shakllantirish boʻyicha tizimli ishlar olib borilmoqda.
Xususan, professional futbol klublari akademiyalarini rivojlantirishga qaratilgan choralar natijasida 2025-yilda “Neftchi” bolalar futbol akademiyasi tashkil etildi.
4,5 gektardan ortiq maydonni egallagan akademiya 150 nafardan ziyod oʻquvchi-yoshlar uchun moʻljallangan. Bu yerda 6 ta katta va kichik futbol maydoni, zamonaviy tibbiy va reabilitatsiya uskunalari bilan jihozlangan fizioterapiya boʻlimi faoliyat yuritadi.
Akademiyada 1,1 million dollarlik sunʼiy qoplamali, havo gumbaz bilan yopilgan yopiq futbol maneji barpo etilgan.
Viloyatda futbol muhitini jahon standartlari darajasiga olib chiqish, iqtidorli yoshlarni saralash maqsadida UEFA instruktorlari va boshqa xalqaro mutaxassislar jalb qilingan.
Prezidentimiz akademiyada futbolchilar uchun yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi. Yoshlar bilan muloqot qilib, ularning mashgʻulotlarini kuzatdi.

Президент посетил детскую футбольную академию «Нефтчи»
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в центре футбольной ассоциации Ферганской области и детской футбольной академии «Нефтчи».
Ферганская область широко известна своими богатыми футбольными традициями и талантливыми игроками.
В частности, футбольный клуб «Нефтчи», основанный в 1962 году, является шестикратным чемпионом Высшей лиги Узбекистана, двукратным обладателем Кубка страны и победителем Суперкубка. Кроме того, в 1994 году клуб стал финалистом Кубка СНГ, а в 1994–1995 годах завоевал бронзовые медали Лиги чемпионов Азии.
Системная работа в регионе по отбору и подготовке талантливых молодых футболистов, формированию резерва квалифицированных тренеров ведется и сегодня.
В частности, в результате мер, направленных на развитие академий при профессиональных футбольных клубах, в 2025 году была основана детская футбольная академия «Нефтчи».
Академия, занимающая площадь более 4,5 гектара, рассчитана на обучение свыше 150 молодых спортсменов. Здесь функционируют 6 больших и малых футбольных полей, а также физиотерапевтическое отделение, оснащенное современным медицинским и реабилитационным оборудованием.
За счет средств в размере 1,1 миллиона долларов в академии построен крытый футбольный манеж с искусственным покрытием и воздушным куполом.
Чтобы развивать футбол на уровне мировых стандартов и выявлять талантливую молодежь, сюда пригласили инструктора УЕФА и других зарубежных специалистов.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными для футболистов в академии, побеседовал с молодежью и понаблюдал за их тренировкой.