O‘zbekiston Prezidenti rasmiy tashrif bilan Serbiyada bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning taklifiga binoan 7-8 sentyabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Belgrad shahrida oliy darajadagi muzokaralar hamda ikki mamlakatning rasmiylari va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes forumi o‘tkaziladi.
Bo‘lajak muloqotlar kun tartibidan O‘zbekiston – Serbiya ko‘p qirrali sherikligini yanada mustahkamlash masalalari o‘rin olgan.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish hamda transport, mashinasozlik, yengil va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, axborot texnologiyalari kabi ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Tartibli mehnat migratsiyasi sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, hududlararo va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalari ham muhokama qilinadi.
Sammit yakunida hukumatlararo va idoralararo kelishuvlarning salmoqli to‘plami qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.

Президент Узбекистана совершит официальный визит в Сербию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Сербия Александра Вучича 7-8 сентября посетит эту страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Белграде состоятся переговоры на высшем уровне, а также бизнес-форум с участием представителей официальных и деловых кругов двух стран.
В повестку дня предстоящих контактов включены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-сербского многопланового партнёрства.
Особое внимание будет уделено наращиванию торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия, реализации совместных проектов в таких приоритетных направлениях, как транспорт, машиностроение, легкая и пищевая промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика и информационные технологии.
Будут также рассмотрены вопросы налаживания сотрудничества в сфере организованной трудовой миграции, расширения межрегиональных и культурно-гуманитарных связей.
По итогам саммита планируется принять солидный пакет межправительственных и межведомственных соглашений.