MOQda AQSh Prezidentining maxsus vakili Paolo Zampolli bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Sport vazirligi va MOQ rahbariyati AQSh Prezidentining maxsus vakili Paolo Zampolli bilan uchrashdi. Muloqot davomida sport sohasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, mazkur uchrashuvda Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi vitse-prezidenti Ana Delgado hamda AQShning Oʻzbekistondagi elchixonasi vakili Erik Kollins ham qatnashdi. Yigʻilishda sport sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashinuvini kengaytirish, Olimpiya harakatini rivojlantirish hamda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Xususan, kelasi yil Toshkentda oʻtadigan qilichbozlik boʻyicha jahon chempionatiga puxta hozirlik koʻrish, Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasining munosib ishtirokini taʼminlash hamda mazkur yirik sport tadbirlariga tayyorgarlik jarayonlarida oʻzaro hamkorlikni yanada kuchaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻz navbatida, janob Zampolli butun Oʻzbekiston xalqini mamlakatimiz Mustaqilligining 35 yilligi bilan qutladi.

В НОК состоялась встреча со специальным представителем Президента США Паоло Замполли
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась встреча руководства Министерства спорта и НОК со специальным представителем Президента США Паоло Замполли. В ходе встречи были обсуждены текущее состояние сотрудничества в сфере спорта и перспективы его дальнейшего развития.
В мероприятии также приняли участие вице-президент Международной федерации фехтования Ана Дельгадо и представитель Посольства США в Узбекистане Эрик Коллинз. Участники встречи обменялись мнениями по вопросам укрепления международного сотрудничества в сфере спорта, расширения обмена опытом, развития Олимпийского движения и реализации перспективных проектов.
Особое внимание было уделено вопросам качественной подготовки к чемпионату мира по фехтованию, который состоится в следующем году в Ташкенте, обеспечению достойного участия делегации Узбекистана в летних Олимпийских играх 2028 года в Лос-Анджелесе, а также дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества в рамках подготовки к этим крупным спортивным событиям.
В свою очередь господин Замполли поздравил жителей Узбекистана с 35-летием Независимости нашей Родины.