12-16-avgust kunlari Germaniyaning Frankfurt shahrida badiiy gimnastika boʻyicha navbatdagi jahon chempionati boʻlib oʻtadi. Dunyoning koʻplab mamlakatlaridan 350 nafarga yaqin eng kuchli sportchilarni oʻzida jamlaydigan musobaqada Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzolari ham ishtirok etishadi.
Ahamiyatlisi, mazkur dunyo birinchiligida Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlarining dastlabki yoʻllanmalari oʻynaladi. Dasturga koʻra, ham yakkalik, ham guruh mashqi dasturlarida dastlabki uch oʻrinni egallagan sportchi va jamoalar Olimpiada litsenziyalariga ega chiqishadi. Dunyo birinchiligida quyidagi 7 nafar sportchimiz sovrinli oʻrinlar va Olimpiada yoʻllanmalari uchun kurash olib borishadi:

Наши представительницы по художественной гимнастике выступят на лицензионном чемпионате мира
С 12 по 16 августа во Франкфурте (Германия) состоится очередной чемпионат мира по художественной гимнастике. В соревнованиях, которые соберут около 350 сильнейших спортсменок из многих стран мира, примут участие и представительницы сборной Узбекистана.
Важно отметить, что на данном чемпионате мира будут разыграны первые лицензии на летние Олимпийские игры Лос-Анджелес-2028. В соответствии с регламентом соревнований Олимпийские путёвки получат спортсменки и команды, занявшие первые три места в индивидуальной программе и групповых упражнениях. За медали мирового первенства, а также за лицензии Игр будут бороться 7 наших гимнасток: