Markaziy Osiyo va Ozarbayjon yetakchilari Qirg‘izistondagi ilk xalqaro toifadagi golf klubining ochilish marosimida ishtirok etdilar
Cho‘lponota shahriga tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo va Ozarbayjon davlat rahbarlari bilan birgalikda Qirg‘izistondagi ilk xalqaro toifadagi golf klubining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Yetakchilar bu yerda barpo etilgan zamonaviy sport va turizm infratuzilmasi bilan tanishdilar. Yangi majmua golfni ommalashtirish, sport turizmini rivojlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari qardosh Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va xalqini yangi obyektning ochilishi bilan tabriklab, mamlakatning turizm salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli loyihalarni amalga oshirishda muvaffaqiyatlar tiladilar.

Leaders of Central Asia and Azerbaijan attend the opening of the first international-standard golf club in Kyrgyzstan
As part of their visit to Cholpon-Ata, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, together with the heads of state of Central Asia and Azerbaijan, took part in the grand opening ceremony of the first international-standard golf club in Kyrgyzstan.
The leaders toured the modern sports and tourism infrastructure developed at the complex. It was noted that the new facility will help promote golf and develop sports tourism.
The heads of state congratulated President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov and the fraternal people of Kyrgyzstan on the opening of the new facility, wishing them success in implementing large-scale projects to develop the country's tourism potential.