Aichi-Nagoya-2026: Eshkak eshish turlari va dzyudo boʻyicha terma jamoalarimizning tayyorgarligi oʻrganildi
Sport vaziri oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov hamda MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik koʻrayotgan terma jamoalarimizning rejalari bilan tanishishda davom etmoqda. Mutasaddilar bu gal Oʻzbekiston Rowing&Canoe hamda dzyudo federatsiyalarining rejalarini muhokama qilishdi.
Qayd etish joiz, har ikki federatsiya terma jamoalari Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida delegatsiyamizga eng koʻp medallarni taqdim qilgan edi. Rasmiylar oʻrganish ishlari davomida Yaponiyada tashkil qilinadigan bellashuvlarda ham eshkak eshish va dzyudo jamoalarimizga Xitoydagidek yuqori koʻrsatkichlarga erishishlarini tilashdi. Shuningdek, terma jamoalarning soʻnggi tayyorgarlik dasturlari, ishtirok etadigan sportchilar tarkibi va ularning holati atroflicha muhokama qilinib, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish boʻyicha tavsiyalar berildi.

Аичи-Нагоя-2026: Изучена подготовка национальных сборных по гребным видам спорта и дзюдо
Заместитель министра спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Шерзод Ташматов продолжают знакомиться с планами подготовки национальных сборных Узбекистана к летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026. На этот раз руководители обсудили программы подготовки, представленные Федерацией Rowing&Canoe Узбекистана, а также Федерацией дзюдо.
Стоит отметить, что именно представители этих двух федераций принесли сборной Узбекистана наибольшее количество медалей на летних Азиатских играх Ханчжоу-2022. В ходе встречи руководители выразили уверенность, что на предстоящих соревнованиях в Японии команды по гребным видам спорта и дзюдо смогут вновь продемонстрировать столь же высокие результаты, как и в Китае. Кроме того, были подробно рассмотрены заключительные этапы подготовки национальных сборных, предполагаемые составы участников и текущее состояние спортсменов. По итогам обсуждения даны рекомендации по устранению имеющихся недостатков и дальнейшему совершенствованию подготовки.