«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risida
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarda alohida faollik ko‘rsatib, o‘zining bilim va qobiliyati, intiluvchanligi, tashabbuskorligi va samarali mehnati bilan Vatanimiz taraqqiyotini yuksaltirish, Yangi O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini yanada oshirishga katta hissa qo‘shib kelayotgan, yuksak ma’naviyatli, mustaqil fikrlaydigan, qat’iy hayotiy pozitsiya, keng dunyoqarash va yuqori salohiyatga ega, xalq manfaati va yurt istiqboli uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan fidoyi va mard o‘g‘lonlarimizni munosib rag‘batlantirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat mukofotlari va geraldika bo‘yicha komissiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining iqtidorli yigitlarini fan, ta’lim, tibbiyot, madaniyat, san’at, sport, ishlab chiqarish, harbiy xizmat sohalari va huquqni muhofaza qilish organlaridagi faoliyatida erishgan alohida yutuqlari uchun «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risidagi takliflari ilovadagi ro‘yxatga muvofiq ma’qullansin.
2. «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlanganlarga sovrindorlik diplomlari va ko‘krak nishonlari tantanali vaziyatda topshirilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sovrindorlarining har biriga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida pul mukofoti berilishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sohiblarining ibratli faoliyati, ularning noyob iste’dodi va erishgan yutuqlarini keng yoritib borish tavsiya etilsin.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi G‘.G‘.Mirzayev zimmasiga yuklansin.
***
“Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti bilan taqdirlanganlar
RO‘YXATI
Allashov Raxim Tolibay uli - O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining  harbiy qism guruh mutaxassisi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Alimbayev Nodirbek Turg‘un o‘g‘li - To‘rtko‘l tumanidagi “Ullubog‘” ovul fuqarolar yig‘ini yoshlar yetakchisi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Teshaboyev Oybek Abdumannob o‘g‘li - Andijon davlat texnika institutining doktoranti (Andijon viloyati)
Xursanov Doniyorbek Damirjon o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining harbiy qism guruh komandiri (Andijon viloyati)
Rahimov Daler Rahmonovich - 58-xalqaro kimyo olimpiadasi ilmiy qo‘mitasi a’zosi (Buxoro viloyati)
Mustaqimov Sherali Shuhrat o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligining Favqulodda vaziyatlar markazi katta inspektori (Buxoro viloyati)
Zokirov Jaxongir Lazizbek o‘g‘li - Boks bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi (Jizzax viloyati)
Abduxaliqov Javoxir Aliboy o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining harbiy qism otryad mutaxassisi (Jizzax viloyati)
Xudoyqulov Javohir Tursunpo‘lat o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchisi (Qashqadaryo viloyati)
Yuldoshev Dilshodbek Ulug‘bek o‘g‘li - Toshkent shahar ichki ishlar bosh boshqarmasining guruh katta mutaxassisi (Qashqadaryo viloyati)
Istamov Hayot Yo‘lchiyevich - Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti katta o‘qituvchisi (Navoiy viloyati)
Salimjonov Xazrat Akramjon o‘g‘li - “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyatining Navoiy mashinasozlik zavodi muhandis-texnologi (Navoiy viloyati)
Astanaliyev Elmurod Tursunali o‘g‘li - Toshkent davlat transport universiteti mustaqil izlanuvchisi (Namangan viloyati)
Karimov Umidjon Javlon o‘g‘li - Toshkent shahar bojxona boshqarmasining bo‘lim katta tezkor vakili (Namangan viloyati)
Elbekov Shohzodbek Elbek o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining harbiy qism otryad komandiri (Samarqand viloyati)
Xudoyberdiyev Dilshodjon Rayimberdi o‘g‘li - Samarqand viloyati suv sport turlariga ixtisoslashtirilgan sport maktabining akademik eshkak eshish bo‘limi sportchisi (Samarqand viloyati)
Xolmatov Otabek Shuxrat o‘g‘li - Sirdaryo viloyati ichki ishlar boshqarmasining otryad katta mutaxassisi (Sirdaryo viloyati)
Musurmonqulov Bektosh Qodirberdi o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining  harbiy qism guruh mutaxassisi (Sirdaryo viloyati)
Qosimxojiyev Najmiddin Abdujabbor o‘g‘li - O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti 4-bosqich talabasi (Surxondaryo viloyati)
Noraliyev Sarvar Nurislom o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining harbiy qism batareya komandiri (Surxondaryo viloyati)
Xalmaxanov Aytjan Daniyor o‘g‘li - Chirchiq olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi 2-bosqich talabasi (Toshkent viloyati)
Larin Yevgeniy Alekseyevich - Toshkent davlat tibbiyot universiteti 6-bosqich talabasi (Toshkent viloyati)
Mahammadjonov Qudratbek Ulug‘bek o‘g‘li - Farg‘ona davlat texnika universiteti 2-bosqich magistranti (Farg‘ona viloyati)
Muxammadxonov Shuxratjon Muzafarjon o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining harbiy musiqa akademik litseyi komandiri (Farg‘ona viloyati)
Rajapov Artur Ixtiyor o‘g‘li - O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi, haykaltarosh (Xorazm viloyati)
Aminboyev Qodirbergan Olimboy o‘g‘li - Urganch davlat pedagogika instituti 3-bosqich talabasi (Xorazm viloyati)
Begmuratov Humoyun Xusniddinovich - Shaxmat bo‘yicha O‘zbekiston erkaklar terma jamoasi a’zosi (Toshkent shahri)
G‘ulomov Paxlavon Farrux o‘g‘li - Toshkent shahridagi Prezident maktabi 11-sinf o‘quvchisi (Toshkent shahri)

В целях достойного стимулирования наших самоотверженных и отважных юношей, проявляющих особую активность в осуществляемых в стране реформах, своими знаниями, талантом, целеустремленностью, инициативностью, плодотворным трудом вносящих большой вклад в процветание Родины, дальнейшее повышение статуса и авторитета Нового Узбекистана в международном масштабе, обладающих высокой духовностью, независимым мышлением, твердой жизненной позицией, широким мировоззрением и огромным потенциалом, способных взять на себя ответственность ради интересов народа и будущего страны постановляю:
1. Одобрить предложения Комиссии по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан о присуждении одаренным юношам из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за особые достижения в области науки, образования, медицины, культуры, искусства,  спорта, производства, военной службы и в деятельности правоохранительных органов Государственной премии «Мард ўғлон» в соответствии со списком согласно приложению.
2. Вручить дипломы и нагрудные знаки лауреатам Государственной премии «Мард ўғлон» в торжественной обстановке.
3. Министерству экономики и финансов обеспечить выдачу каждому лауреату Государственной премии «Мард ўғлон» денежного вознаграждения в 50-кратном размере базовой расчетной величины.
4. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать образцовую деятельность, уникальный талант и достижения лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон».
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Мирзаева Г.Г.
***
СПИСОК
лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон»
Аллашов Рахим Толибай ули - специалист группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Республика Каракалпакстан)
Алимбаев Нодирбек Тургун угли - лидер молодежи схода граждан аула «Уллубог» Турткульского района (Республика Каракалпакстан)
Тешабоев Ойбек Абдуманноб угли - докторант Андижанского государственного технического института (Андижанская область)
Хурсанов Дониёрбек Дамиржон угли - командир группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Андижанская область)
Рахимов Далер Рахмонович - член научного комитета 58-й Международной олимпиады по химии (Бухарская область)
Мустакимов Шерали Шухрат угли - старший инспектор Центра по чрезвычайным ситуациям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан (Бухарская область)
Зокиров Жахонгир Лазизбек угли - член национальной сборной команды Узбекистана по боксу (Джизакская область)
Абдухаликов Жавохир Алибой угли - специалист отряда войсковой части Национальной гвардии Республики Узбекистан (Джизакская область)
Худойкулов Жавохир Турсунпулат угли - военнослужащий Пограничных войск Службы государственной безопасности Республики Узбекистан (Кашкадарьинская область)
Юлдошев Дилшодбек Улугбек угли - старший специалист группы Главного управления внутренних дел города Ташкента (Кашкадарьинская область)
Истамов Хаёт Йулчиевич - старший преподаватель Навоийского государственного горно-технологического университета (Навоийская область)
Салимжонов Хазрат Акрамжон угли - инженер-технолог Навоийского машиностроительного завода Акционерного общества «Навоийский горно-металлургический комбинат» (Навоийская область)
Астаналиев Элмурод Турсунали угли - самостоятельный соискатель Ташкентского государственного транспортного университета (Наманганская область)
Каримов Умиджон Жавлон угли - старший оперуполномоченный отдела Таможенного управления города Ташкента (Наманганская область)
Элбеков Шохзодбек Элбек угли - командир отряда войсковой части Национальной гвардии Республики Узбекистан (Самаркандская область)
Худойбердиев Дилшоджон Райимберди угли - спортсмен по академической гребле специализированной спортивной школы по водным видам спорта Самаркандской области (Самаркандская область)
Холматов Отабек Шухрат угли - старший специалист отряда Управления внутренних дел Сырдарьинской области (Сырдарьинская область)
Мусурмонкулов Бектош Кодирберди угли - специалист группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Сырдарьинская область)
Косимхожиев Нажмиддин Абдужаббор угли - студент 4-го курса Узбекского государственного университета физической культуры и спорта (Сурхандарьинская область)
Норалиев Сарвар Нурислом угли - командир батареи войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Сурхандарьинская область)
Халмаханов Айтжан Даниёр угли - студент 2-го курса Чирчикского центра подготовки по олимпийским и паралимпийским видам спорта (Ташкентская область)
Ларин Евгений Алексеевич - студент 6-го курса Ташкентского государственного медицинского университета (Ташкентская область)
Махаммаджонов Кудратбек Улугбек угли - магистрант 2-го курса Ферганского государственного технического университета (Ферганская область)
Мухаммадхонов Шухратжон Музафаржон угли - командир военно-музыкального академического лицея Национальной гвардии Республики Узбекистан (Ферганская область)
Ражапов Артур Ихтиёр угли - член Творческого объединения художников Узбекистана, скульптор (Хорезмская область)
Аминбоев Кодирберган Олимбой угли - студент 3-го курса Ургенчского государственного педагогического института (Хорезмская область)
Бегмуратов Хумоюн Хусниддинович - член мужской сборной команды Узбекистана по шахматам (город Ташкент)
Гуломов Пахлавон Фаррух угли - ученик 11-го класса Президентской школы в городе Ташкенте (город Ташкент)