Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida sport sohasiga xususiy sektorni keng jalb etish masalalari muhokama qilindi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Iqtisodiyot va moliya hamda Sport vazirliklari, shuningdek, MOQ, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi rahbar va mutasaddilari ishtirokida sport sohasiga xususiy sektorni keng jalb etish, zamonaviy boshqaruv tizimini joriy etish va raqobat muhitini shakllantirish kabi masalalarga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Tadbirda sport sohasini barqaror rivojlantirish, moliyaviy resurslardan samarali foydalanishda xususiy sektorni jalb etish, homiylik koʻmaklarini koʻrsatish tashabbusida boʻlgan tadbirkorlarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash hamda ularga turli imtiyozlar berish, tashabbuskor tadbirkorlarni sport federatsiyalarning ijroqoʻm aʼzoliga saylash kabi dolzarb yoʻnalishlar muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida 2026-yilda federatsiya va assotsiatsiyalar faoliyatini, shuningdek, milliy terma jamoalarimizni moliyalashtirish bilan bogʻliq masalalar ham atroflicha koʻrib chiqildi. Tomonlar sportchilarning tayyorgarlik jarayonini yanada takomillashtirish, xalqaro musobaqalarga puxta hozirlik koʻrish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish muhimligini taʼkidladilar.
Yakunda sport sohasiga xususiy sektorni keng jalb etish orqali zamonaviy menejment va raqobat muhitini shakllantirish hamda sport sohasiga ajratiladigan mablagʻlarning manzilli va shaffof yoʻnaltirilishini taʼminlash, vazirlik va idoralar oʻrtasidagi hamkorlikni kuchaytirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

10 Февраля 2026 1336
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана с участием руководства и ответственных представителей Министерств экономики и финансов, спорта, а также НОК и Ассоциации футбола Узбекистана состоялась встреча, посвящённая вопросам активного вовлечения частного сектора в спортивную отрасль, внедрения современных систем управления и формирования конкурентной среды.
В ходе мероприятия были рассмотрены приоритетные направления по планомерному развитию спорта, эффективному использованию финансовых ресурсов с привлечением частного капитала, государственной поддержке предпринимателей, выступающих с инициативами по оказанию спонсорской помощи, предоставлению им различных льгот, а также включению инициативных бизнес-кругов в состав исполнительных комитетов спортивных федераций.
Отдельное внимание было уделено вопросам финансирования деятельности федераций и ассоциаций, а также национальных сборных команд в 2026 году. Стороны подчеркнули важность дальнейшего совершенствования тренировочного процесса спортсменов и создания необходимых условий для качественной подготовки к международным соревнованиям.
По итогам встречи достигнуты договорённости о расширении участия частного сектора в развитии спорта, формировании современной системы менеджмента и конкурентной среды, обеспечении целевого и прозрачного использования средств, выделяемых на спортивную сферу, а также усилении взаимодействия между министерствами и ведомствами.