Qarshi oling, Prezident Olimpiadasi boshlanmoqda
Poytaxtimizda oʻzbek sportidagi yilning muhim voqeliklaridan biri — “Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” musobaqalarining final bosqchi hisoblangan Prezident Olimpiadasi boshlanmoqda. Ertadan musobaqa ishtirokchilari Toshkentda jam boʻlishadi. 24-noyabrdan esa yurtimizning eng kuchli yosh sportchilari gʻoliblik uchun bahslarga kirishishadi.
Boks, erkin kurash, yunon-rum kurashi, dzyudo, ogʻir atletika, yengil atletika, 3x3 basketbol, badiiy gimnastika, taekvondo WT, stol tennisi kabi 10 ta Olimpiya sport turini oʻz ichiga olgan bahslar Olimpiya shaharchasi, Chirchiq Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi hamda Gimnastika boʻyicha Olimpiya zaxiralari bolalar va oʻsmirlar sport maktabida tashkil etiladi.
15-17 yoshli oʻsmirlar oʻrtasida oʻtkaziladigan ushbu musobaqa milliy terma jamoalarimizga iqtidorli yoshlarni seleksiya qilish yoʻlida muhim ahamiyat kasb etadi.

В столице начинается одно из самых важных событий года в узбекском спорте — Президентская Олимпиада, являющаяся финальным этапом соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Уже с завтрашнего дня участники соберутся в Ташкенте, а с 24 ноября сильнейшие юные спортсмены страны в возрасте от 15 до 17 лет вступят в борьбу за победу. Эти соревнования также выполняют важную селекционную функцию и служат отборочной площадкой для формирования будущих национальных сборных среди взрослых.
Соревнования, включающие 10 олимпийских видов спорта — бокс, вольную и греко-римскую борьбу, дзюдо, тяжёлую атлетику, лёгкую атлетику, баскетбол 3x3, художественную гимнастику, таэквондо WT и настольный теннис — пройдут в Олимпийской деревне, Чирчикском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, а также в Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школе Олимпийского резерва по гимнастике.