Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM) tashkil etilganining 10-yilligiga bagʻishlab “Sport tibbiyoti: kecha, bugun, ertaga” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumani oʻz ishini boshladi. Bugun Sogʻliqni saqlash vazirligi, MOQ va RSTIAM, shuningdek, Xalqaro sport tibbiyoti federatsiyasi rahbariyati ishtirokida mazkur tadbirning ochilish marosimi oʻtkazildi.
Tadbirda soʻz olgan rasmiylar mamlakatimizda sport tibbiyotining rivojlanish tarixi, terma jamoalarimizning bugungi gʻalabalarida sohaning oʻrni haqida toʻxtalib oʻtishdi.
Dasturga koʻra, bugun mahalliy va xorijiy shifokorlar fiziologiya va reabilitatsiya yoʻnalishlaridagi oʻz ilmiy ishlari haqida taqdimot oʻtkazishi koʻzda tutilgan. Ertangi kun dasturidan esa amaliy jarayonlar oʻrin olgan.

В честь 10-летия создания Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ) при Национальном Олимпийском комитете Узбекистана началась международная научно-практическая конференция на тему «Спортивная медицина: вчера, сегодня, завтра». Сегодня состоялась церемония открытия мероприятия с участием руководителей Министерства здравоохранения, Национального Олимпийского комитета, РНПЦСМ, а также представителей Международной федерации спортивной медицины.
Выступившие на церемонии официальные лица отметили историю развития спортивной медицины в нашей стране и подчеркнули её значимую роль в успехах национальных сборных.
Согласно программе, сегодня отечественные и зарубежные врачи представят свои научные доклады в области физиологии и реабилитации. Завтрашний день конференции будет посвящён практике.