O‘zbekiston va Qatar sportidagi istiqbolli hamkorlik muhokama qilindi
Singapurda suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati boʻlib oʻtmoqda. Oʻzbekiston sporti rasmiylari musobaqa doirasida qator rasmiy uchrashuvlar tashkil qilishmoqda.
Tashrif doirasida Milliy Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasi birinchi vitse-prezidenti, Qatar Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shayx Jav’an bin Hamad Ol Soniy bilan ham uchrashuv tashkil etildi. Suhbatda O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi koʻpqirrali aloqalarni sport sohasida yangi bosqichga olib chiqish kabi ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Samimiy ruhda o‘tgan uchrashuv davomida Shayx Jav’an janobi oliylari yurtimiz sporti ildam qadamlar bilan rivojlanib borayotganini futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasining jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgani misolida alohida ta’kidladi. Shuningdek, terma jamoalarni yirik kompleks musobaqalarga tayyorlashda qo‘shma yig‘inlar tashkil etish, mahalliy mutaxassislarning malakasini oshirishda tajriba almashish kabi rejalar ko‘rib chiqildi.
Suhbat davomida tomonlar o‘zaro amaliy hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etishdi.

Обсуждены перспективы сотрудничества в сфере спорта между Узбекистаном и Катаром
В рамках проходящего в Сингапуре чемпионата мира по водным видам спорта официальная делегация Узбекистана проводит ряд деловых встреч с руководителями международных спортивных организаций.
В ходе визита состоялась также встреча с первым вице-президентом Ассоциации Национальных Олимпийских комитетов, президентом Олимпийского комитета Катара шейхом Джоаном бин Хамадом Аль Тани. Во время беседы был рассмотрен ряд вопросов по выводу многоплановых отношений между Узбекистаном и Катаром в сфере спорта на новый уровень.
Во время встречи, прошедшей в тёплой и дружеской атмосфере, Его Величество шейх Джоан особо отметил стремительное развитие узбекского спорта, в частности, приведя в пример завоевание национальной сборной Узбекистана по футболу путёвки на чемпионат мира. Также были рассмотрены планы по проведению совместных учебно-тренировочных сборов для подготовки национальных команд к крупным комплексным соревнованиям и обмену опытом с целью повышения квалификации местных специалистов.
В ходе встречи стороны с удовлетворением отметили, что практическое сотрудничество между двумя странами достигло высокого уровня.