ADAMS tizimi bilan ishlashdagi kamchiliklar muhokama qilindi
Bugun O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi tomonidan ADAMS (Antidoping ma’lumotlarini boshqarish tizimi) platformasida ma’lumotlar taqdim etishdagi kamchiliklar va ularning oqibatlariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, Milliy antidoping agentligi rahbariyati hamda sport federatsiyalarining mas’ul vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda ADAMS tizimidan noto‘g‘ri yoki kechikkan holda foydalanish holatlari, ayniqsa, manzilni kiritishdagi xatolar, sportchilarning musobaqa va musobaqadan tashqari davrlarda doping nazoratidan o‘tish jarayoniga qanday salbiy ta’sir qilishi keng muhokama qilindi.
Mutasaddilar sportchilar va ularning murabbiylari tomonidan tizimdan foydalanish bo‘yicha yetarli bilim va amaliy ko‘nikmalar mavjud emasligi, bu esa xalqaro darajadagi musobaqalarda ishtirok etish huquqiga xavf solayotganini alohida ta’kidlashdi.

Обсуждены недостатки при работе с системой ADAMS
Сегодня Национальным антидопинговым агентством Узбекистана было проведено совещание, посвященное обсуждению недостатков при предоставлении данных в системе ADAMS (Система управления антидопинговой информацией) и их последствиям. В мероприятии приняли участие руководители Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета Узбекистана, Национального антидопингового агентства, а также ответственные представители спортивных федераций.
На мероприятии подробно обсуждались случаи некорректного или несвоевременного использования системы ADAMS, в частности ошибки при указании местоположения, и как эти нарушения негативно сказываются на процессе допинг-контроля спортсменов как во время соревнований, так и вне их.
Ответственные лица особо подчеркнули, что у спортсменов и их тренеров недостаточно знаний и практических навыков работы с системой, что ставит под угрозу их участие в международных соревнованиях.