Yurtimizdagi oliy ta’lim muassasalarida “Sportchi — yurt himoyachisi” shiori ostida ommaviy sport tadbirlari boshlandi. Bugun Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat institutida ushbu sport oyligining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Sport vazirligi hamda Milliy Olimpiya va Paralimpiya qo‘mitalari rahbariyati vakillari ishtirok etdi. Rasmiylar o‘z nutqlarida Prezident tashabbusi bilan mamlakatda sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish va ommaviy sportni rivojlantirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidlashdi. Ayniqsa, bu mavzu talaba-yoshlar orasida yanada dolzarb ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
Oylik doirasida talabalar badminton, basketbol, dzyudo, gandbol, og‘ir atletika, stol tennisi, stritbol, suzish, taekvondo, voleybol va yengil atletika kabi sport turlarida kuch sinashadi.

«Спортсмен — защитник Родины»: Стартовал месячник студенческого спорта
В высших учебных заведениях нашей страны стартовали массовые спортивные мероприятия под девизом «Спортсмен — защитник Родины». Сегодня в Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности состоялась торжественная церемония открытия месячника спорта.
В мероприятии приняли участие руководители Министерств Высшего образования, науки и инноваций и Спорта, а также Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов. В своих выступлениях официальные лица подчеркнули, что по инициативе Главы государства в стране ведётся масштабная работа по внедрению здорового образа жизни и развитию массового спорта. Особо отмечалось, что данная тема приобретает всё большую актуальность среди студенческой молодёжи.
В рамках месячника студенты будут соревноваться в таких видах спорта, как бадминтон, баскетбол, дзюдо, гандбол, тяжёлая атлетика, настольный теннис, стритбол, плавание, таэквондо, волейбол и лёгкая атлетика.