Qahramon futbolchilarimiz tantanali kutib olindi
Saudiya Arabistoni maydonlarida oʻtgan futbol boʻyicha U17 Osiyo kubogida mardonavor ishtirok etib, chempionlikni qoʻlga kiritgan Oʻzbekiston oʻsmirlar terma jamoasi diyorimizga qaytib keldi.
Tantanali kutib olish marosimi Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida oʻtkazildi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasi departament rahbari Odil Abduraxmanov, Sport vazirligi, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi, mamlakat futbol assotsiatsiyasi rahbariyati, shuningdek, futbolchilarimizning yaqinlari, muxlislar va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Rasmiylar yigitlarimizning butun musobaqadagi yorqin oʻyinlari, ayniqsa, mezbonlarga qarshi final bahsidagi irodali gʻalabalarini alohida eʼtirof etib, ularning kelgusi faoliyatida ham mana shunday shijoat va kuch-gʻayrat tiladilar.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisining terma jamoa aʼzolariga yoʻllagan tabrigi, musobaqa gʻoliblari va uning ishtirokchilarini mukofotlash toʻgʻrisidagi Farmoni oʻqib eshittirildi.
Shundan soʻng terma jamoa aʼzolariga Prezident sovgʻasi – avtomobillar topshirildi. Unga koʻra, futbolchilarimizga “Cobalt”, bosh murabbiyga esa “Equinox” mashinalarining kalitlari tantanali taqdim etildi.

Триумфальное возвращение юных чемпионов: сборная U17 по футболу торжественно встречена на Родине
Юношеская сборная Узбекистана по футболу вернулась на родину после блистательного выступления на Кубке Азии U17 в Саудовской Аравии. Наши ребята проявили настоящий характер и завоевали чемпионский титул, принеся стране победу.
Торжественная встреча прошла в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. В мероприятии приняли участие Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, руководитель департамента Администрации Президента Одил Абдурахманов, руководство Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета, Ассоциации футбола, а также родные футболистов, болельщики и представители СМИ.
Официальные лица высоко оценили выступление сборной на протяжении всего турнира, особенно волевую победу в финале против хозяев поля. Игрокам пожелали дальнейших успехов, настойчивости и вдохновения в будущем.
Было зачитано поздравление Президента Республики Узбекистан, Председателя Национального Олимпийского комитета, а также Указ о награждении победителей и участников турнира.
Завершилась церемония вручением подарков Президента: юные футболисты получили ключи от автомобилей марки "Cobalt", а главному тренеру — "Equinox".