Qahramon futbolchilarimiz tantanali kutib olindi
Saudiya Arabistoni maydonlarida oʻtgan futbol boʻyicha U17 Osiyo kubogida mardonavor ishtirok etib, chempionlikni qoʻlga kiritgan Oʻzbekiston oʻsmirlar terma jamoasi diyorimizga qaytib keldi.
Tantanali kutib olish marosimi Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida oʻtkazildi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasi departament rahbari Odil Abduraxmanov, Sport vazirligi, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi, mamlakat futbol assotsiatsiyasi rahbariyati, shuningdek, futbolchilarimizning yaqinlari, muxlislar va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Rasmiylar yigitlarimizning butun musobaqadagi yorqin oʻyinlari, ayniqsa, mezbonlarga qarshi final bahsidagi irodali gʻalabalarini alohida eʼtirof etib, ularning kelgusi faoliyatida ham mana shunday shijoat va kuch-gʻayrat tiladilar.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisining terma jamoa aʼzolariga yoʻllagan tabrigi, musobaqa gʻoliblari va uning ishtirokchilarini mukofotlash toʻgʻrisidagi Farmoni oʻqib eshittirildi.
Shundan soʻng terma jamoa aʼzolariga Prezident sovgʻasi – avtomobillar topshirildi. Unga koʻra, futbolchilarimizga “Cobalt”, bosh murabbiyga esa “Equinox” mashinalarining kalitlari tantanali taqdim etildi.

Triumphant Return of Young Champions: Uzbekistan U17 National Team Welcomed as Heroes
The Uzbekistan U17 national football team has returned home in glory after a spectacular run at the AFC U-17 Asian Cup in Saudi Arabia. Showing remarkable resilience and determination, the young White Wolves clinched the championship title and brought pride to the nation.
A grand welcome ceremony was held at Tashkent’s Islam Karimov International Airport. Among those present were Prime Minister Abdulla Aripov, Head of the Presidential Administration’s Department Odil Abdurakhmanov, senior officials from the Ministry of Sports, the National Olympic Committee, the Football Association, as well as players’ families, fans, and media representatives.
Dignitaries praised the team’s stellar performance throughout the tournament — with particular emphasis on their hard-fought victory in the final against the host nation. The players were commended for their grit, spirit, and sportsmanship, and were encouraged to stay determined and inspired for future challenges.
A congratulatory message from the President of the Republic of Uzbekistan and Chairman of the National Olympic Committee was read aloud, along with an official decree awarding honors to the champions and all tournament participants.
The ceremony concluded on a high note as the President’s special gifts were presented: each player received the keys to a brand-new Cobalt car, while the head coach was awarded an Equinox.