O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning futbol bo‘yicha o‘n yetti yoshgacha bo‘lgan O‘zbekiston terma jamoasi aʼzolariga tabrigi
O‘n yetti yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar o‘rtasida Saudiya Arabistoni maydonlarida bo‘lib o‘tgan nufuzli musobaqada muvaffaqiyatli ishtirok etib, yuksak sovrin – Osiyo kubogini qo‘lga kiritganingiz bilan xalqimiz nomidan, o‘z nomimdan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Sizlar kabi navqiron, azm-u shijoatli yoshlarimizning butun turnir davomida bironta ham mag‘lubiyatga uchramasdan, rekord natija ko‘rsatib, jonajon Vatanimiz sharafini mardona himoya qilganlari, hech shubhasiz, milliy futbolimiz tarixiga oltin harflar bilan yoziladigan shonli voqea, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Ayniqsa, finalda musobaqa mezboni – Saudiya Arabistoni kabi g‘oyat kuchli jamoaga qarshi keskin bellashuvda turli bosimlarga qaramasdan, o‘n bir o‘yinchiga qarshi to‘qqiz futbolchi shiddatli kurash olib borganingiz chinakam jasorat va matonat namunasi bo‘ldi. Sizlar namoyon etgan yuksak mardlik va mahorat har qanday tahsinga sazovordir.
Musobaqa yakuniga ko‘ra, uch nafar iste’dodli va mohir sportchimiz yakka tartibdagi sovrinlar egasi bo‘lgani, jumladan, Ne’matulloh Rustamjonov – turnirning eng yaxshi darvozaboni, Asilbek Aliyev – eng yaxshi to‘purari, Sadriddin Hasanov – eng yaxshi futbolchisi sifatida e’tirof etilganini ham alohida ta’kidlash lozim.
El-yurtimiz sizlarning timsolingizda doimo oldinga intilib yashaydigan, yuksak marralarni zabt etishga qodir Yangi O‘zbekiston yoshlarining eng yorqin vakillarini ko‘radi va sizlar bilan haqli ravishda faxrlanadi.
Mamlakatimizda sportga, jumladan, futbol rivojiga berilayotgan yuksak e’tiborning yana bir amaliy natijasi bo‘lgan mana shunday tarixiy g‘alaba uchun sizlarga, sizlarni tarbiyalab voyaga yetkazgan ota-onalaringiz va ustoz-murabbiylaringizga chin dildan samimiy minnatdorlik bildiraman.
Sizlar ushbu g‘alabadan ruhlanib, shu yil noyabr oyida Qatarda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida ham Osiyoning g‘olib jamoasi sifatida munosib ishtirok etasiz, deb ishonaman.

Поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева членам сборной команды Узбекистана по футболу до 17 лет
От имени нашего народа и от себя лично искренне поздравляю вас с высокой наградой — Кубком Азии, завоеванным на полях Саудовской Аравии успешным участием в престижном турнире среди юношеских сборных команд до 17 лет.
Решительные и целеустремленные юноши провели весь турнир без единого поражения, мужественно защищая честь нашей Родины, добились рекордного результата, несомненно, вписав новую золотую страницу в историю национального футбола.
Особенно достойно высокого признания то, что в острой финальной борьбе против хозяев турнира — очень сильной команды Саудовской Аравии, несмотря на давление, вы отважно сражались вдевятером против одиннадцати, проявив настоящую стойкость и волю к победе.
Следует отметить, что трое наших талантливых игроков по итогам турнира были удостоены индивидуальных наград, Неъматилло Рустамжонов признан лучшим вратарем, Асилбек Алиев — лучшим бомбардиром, а Садриддин Хасанов — лучшим игроком турнира.
Наш народ видит в вас ярких представителей молодежи Нового Узбекистана, живущих высокими устремлениями, которым покоряются самые высокие вершины, и по праву гордится вами.
Выражаю искреннюю признательность вам, воспитавшим вас родителям и наставникам за эту историческую победу, ставшую еще одним практическим результатом огромного внимания, уделяемого в нашей стране развитию спорта, в том числе футбола.
Уверен, что окрыленные этой победой, вы как чемпионы Азии достойно выступите и на чемпионате мира в ноябре этого года в Катаре.