Oʻzbekiston Markaziy Osiyo kibersportining asosiy davlatiga aylanmoqda
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi yurtimizda sportni rivojlantirish, musobaqalar oʻtkazish va uning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, investitsiyalar kiritish borasida muayyan ishlar olib bormoqda. Bu koʻplab kompleks musobaqalar dasturiga kiritilayotgan kibersport rivojini mamlakatimizda yangi bosqichga olib chiqish va O‘zbekistonda nufuzli musobaqalarni o‘tkazish uchun keng imkoniyatlar taqdim etadi.
Ahamiyatlisi, mazkur yo‘nalishdagi eng yirik hamkorlik PUBG MOBILE asoschisi — “Tencent”kompaniyasi bilan amalga oshirilmoqda. MOQning koʻmagida tashkil etilayotgan loyiha doirasida kompaniya 4 million AQSh dollari miqdorida sarmoya kiritadi. Bu mablagʻ musobaqalar tashkil etish, infratuzilmani kuchaytirish kabi maqsadlarda sarflanishi koʻzda tutilgan.
Qayd etish joiz, 9–13 aprel kunlari “ZOʻR TV” telekanaliga qarashli “Renaissance Hall” maydonida PUBG MOBILE bo‘yicha xalqaro turnir bo‘lib o‘tadi. Unda 15 davlatdan 1000 nafardan ortiq ishtirokchi qatnashadi. Turnirning umumiy mukofot jamg‘armasi 500 000 AQSH dollarini tashkil etadi.
Bu nafaqat mamlakatimiz, balki Markaziy Osiyo hududida PUBG MOBILE olamadagi eng yirik turnir boʻladi. “Tencent” kompaniyasi vakillari bu sabab yurtimizni mintaqaning kibersport boʻyicha markazi deya ta’rif berdi.
Shuningdek, musobaqa homiylari tomonidan g‘oliblar uchun pul mukofotidan tashqari, avtomobillar ham taqdim qilinadi.
Tadbir arafasida MOQ rahbariyati — raisning birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov va Bosh kotib Oybek Kasimov musobaqaga tayyorgarlik bo‘yicha Oʻzbekiston kibersport assotsiatsiyasi vakillarining hisobotlarini eshitib, tashkiliy masalalar bo‘yicha qator topshiriqlar berdi.
Musobaqa MOQning kibersport yoʻnalishidagi faoliyatini kuchaytirish va unga investitsiya jalb qilish strategiyasi yoʻlida muhim qadam bo‘ldi.

Узбекистан — лидер киберспорта в Центральной Азии
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана ведёт целенаправленную работу по развитию спорта в нашей стране, проведению соревнований, укреплению его материально-технической базы и привлечению инвестиций. Это открывает широкие возможности для вывода киберспорта, который всё чаще включается в программы крупных комплексных соревнований, на новый уровень и проведения престижных турниров в Узбекистане.
Особое значение имеет сотрудничество с основателем PUBG MOBILE — китайской компанией Tencent. В рамках проекта, реализуемого при поддержке НОК, компания инвестирует 4 миллиона долларов США. Эти средства будут направлены на организацию турниров, развитие инфраструктуры и другие цели, связанные с развитием киберспорта в стране.
С 9 по 13 апреля на арене “Renaissance Hall” телеканала “ZOʻR TV” в Ташкенте состоится международный турнир по PUBG MOBILE. В нём примут участие более 1000 участников из 15 стран, а общий призовой фонд составит 500 000 долларов США.
Этот турнир станет крупнейшим не только в истории нашей страны, но и во всём регионе Центральной Азии. Представители компании Tencent назвали Узбекистан центром киберспорта региона, что подчёркивает высокий уровень доверия к нашей стране.
Кроме денежных призов, победителям турнира будут вручены автомобили, предоставленные спонсорами мероприятия.
В преддверии турнира руководство НОК — первый заместитель председателя Отабек Умаров и генеральный секретарь Ойбек Касимов — заслушали отчёты представителей Ассоциации киберспорта Узбекистана о подготовке к мероприятию и дали ряд поручений по организационным вопросам.
Этот турнир стал важным шагом в реализации стратегии НОК по усилению своей деятельности в сфере киберспорта и привлечению инвестиций в данное направление.