Suzish bo‘yicha litsenzion O‘zbekiston ochiq chempionatlarida sodir bo‘lgan vaziyat yuzasidan rasmiy BAYONOT
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi faoliyati davomida doimo Olimpizmning ezgu g‘oyalari va sportdagi halol raqobatni targ‘ib qilib kelgan. Barcha milliy federatsiyalarni hamisha anti-doping va boshqa qoidalarga qatʼiy rioya etishga, xalqaro musobaqalarni o‘tkazishda o‘rnatilgan tartiblarga bo‘ysunishga va ularni hurmat qilishga chaqirgan.
Turli internet nashrlarida O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligining taqvim rejasidan o‘rin olgan bo‘lib, Xalqaro suzish federatsiyasi (FINA) shafeligida o‘tkazilgan suzish bo‘yicha litsenzion O‘zbekiston ochiq chempionatida yuz bergan vaziyat katta muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ushbu holatga o‘z pozitsiyasini quyidagicha bildirib o‘tadi:
O‘zbekiston suzish federatsiyasining xabar berishicha, musobaqa yakunlanganidan keyin 2021 yilning 21 aprel sanasida unda ishtirok etgan hindistonlik sportchi Likit Selvarash Prema turnir davomida nohaqlikka yo‘l qo‘yilgani, mahalliy sportchilarning vaqtlari noto‘g‘ri ko‘rsatilgani haqidagi videomurojaatini “YouTube” ijtimoiy tarmog‘iga joylaydi.
Qayd etish joiz, litsenzion O‘zbekiston ochiq chempionatlariga Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbariyati doimiy tashrif buyurib turgan, o‘z navbatida, MOQ Tezkor shtab vakili Mirsardor Alimov ham musobaqani muntazam kuzatib borgan.
Musobaqadan so‘ng shu yerning o‘zida kichik yig‘ilish tashkil etib, tayyorgarlik jarayonini yana-da kuchaytirish, mashg‘ulotlar sifatini oshirish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berilgan.
Turnirlar yakunlangach, O‘zbekiston suzish federatsiyasi musobaqalar protokolini MOQga taqdim qilgan va unda 5 nafar atletimizning Tokio-2020 normativini bajargani ko‘rsatib o‘tilgan. Taqdim etilgan protokollarda belgilangan qoidalarning buzilishi, shu jumladan, keyinchalik hindistonlik suzuvchi tomonidan qayd etilgan voqea haqida maʼlum qilinmagan.
Shuningdek, biror xorijiy delegatsiya tomonidan, jumladan, Hindiston jamoasi tomonidan mazkur litsenzion turnirlar bo‘yicha shikoyat yoki eʼtiroz kelib tushmagan.
Shu bilan birga, O‘zbekiston suzish federatsiyasining maʼlumotiga ko‘ra, FINA ushbu turnirlarda qayd etilgan natijalarni tan olmadi. O‘zbekiston suzish federatsiyasi bosh kotibi Alisher G‘aniyevning so‘zlariga ko‘ra, FINA bu bo‘yicha Toshkentga rasmiy xat jo‘natmagan. Biroq O‘zbekiston suzish federatsiyasi bir necha bor FINAga taqdim etilgan maʼlumotlarga aniqlik kiritish uchun xabar yo‘llagan va hatto bu masala bo‘yicha Sport arbitraj sudiga (CAS) murojaat qilgan.
Yakunda esa xalqaro tashkilot yo‘llagan “Universal Place” asosida faqatgina 2 nafar hamyurtimiz Xurshidjon Tursunov va Natalya Kritinina Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olishdi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, shuningdek, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi rasmiy ravishda ushbu holat hech qanday sport tamoyillariga mos kelmasligini va Olimpizm qadriyatlariga mutlaqo zid ekanligini maʼlum qiladi. O‘z o‘rnida, boshqa federatsiyalar va sport tashkilotlaridan ham belgilangan qoidalarga qatʼiy rioya qilishni so‘raydi.
Shundan kelib chiqqan holda O‘zbekiston suzish federatsiyasi Prezidiumidan quyidagilarni talab qiladi:
1. Yuqoridagi vaziyatni ko‘rib chiqish, o‘rganish hamda unga huquqiy baho berish uchun Turizm va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi va O‘zbekiston suzish federatsiyasi mutaxassislaridan iborat ishchi guruh tuzish;

Официальное заявление по ситуации, произошедшей на лицензионных, открытых чемпионатах Узбекистана по плаванию
В ходе своей деятельности, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана всегда продвигал благородные идеи Олимпизма и честной конкуренции в спорте, призывал все национальные спортивные федерации неукоснительно чтить и соблюдать все антидопинговые и иные установленные правила и требования при проведении международных соревнований и участии в них. Безусловно выполнять утвержденных положений.
На сегодняшний день в интернет-сети активно обсуждается инцидент, произошедший на открытом чемпионате Узбекистана по плаванию, который проводился согласно календарному плану Министерства Туризма и спорта Республики Узбекистан и под эгидой Международной федерации плавания (FINA). В свою очередь Национальный Олимпийский комитет Узбекистана хотел бы выразить в отношении него следующую свою позицию:
По информации Федерации плавания Узбекистана, 21 апреля 2021 года, по завершению чемпионата спортсмен из Индии Ликит Селвараш Према разместил на YouTube видео, в котором заявил о несправедливости во время турнира и искажении результатов, показанных местными спортсменами.
Следует отметить, что руководство Национального Олимпийского комитета регулярно посещало проводимые лицензионные чемпионаты Узбекистана, а также, в них постоянно присутствовал представитель оперативного штаба НОК Мирсардор Алимов.
После завершения турнира, в ходе очередной встречи на месте, официальным лицам федерации были даны соответствующие рекомендации по дальнейшему усилению процесса подготовки спортсменов сборной команды и повышению качества тренировок.
По окончании турниров Федерация плавания Узбекистана представила в Национальный Олимпийский комитет протокол соревнований, в котором указала, что пятеро спортсменов сборной Узбекистана выполнили норматив Токио-2020. О каких-либо нарушениях установленных правил, сведений в представленном протоколе не содержалось.
Также не от одной иностранной спортивной делегации, в том числе от индийской, не было замечаний и претензий по поводу проведения лицензионных, открытых чемпионатов Узбекистана.
Вместе с тем, позже по сообщению Федерации плавания Узбекистана FINA не признала результаты открытых лицензионных чемпионатов Узбекистана. Со слов генерального секретаря Федерации плавания Республики Алишера Ганиева, каких-либо официальных писем FINA по этому поводу в Ташкент не направляла, хотя Федерация плавания Узбекистана неоднократно обращалась в FINA для получения разъяснений по поводу предоставленной информации и даже подала в Спортивный арбитражный суд (САS).
В итоге, согласно информации Федерации плавания Узбекистана, FINA выдала лицензии лишь двоим пловцам из Узбекистана — Хуршиджону Турсунову и Наталье Критининой, на основе проекта “Universal Placе».
Национальный Олимпийский комитет, а также Совет ветеранов спорта Узбекистана официально заявляют что категорически осуждают нарушения установленных правил и норм, не соответствующих принципам Олимпизма и спорта, правил проведения соревнований и будут требовать от всех федераций и других спортивных организаций соблюдения всех норм и требований, утверждённых положений.
В связи с этим, требуем от Президиума Федерации плавания Узбекистана:
1.Организовать рабочую группу с привлечением специалистов Министерства Туризма и спорта, Национального Олимпийского комитета, Совета ветеранов спорта и федерации плавания Узбекистана по изучению и рассмотрению вышеуказанных ситуаций;
2. Просить у Международной федерации плавания (FINA) предоставить материалы связанные с нарушениями проведения лицензионных, открытых чемпионатов Узбекистана чтобы дать правовую оценку;