Uch federatsiyaga yangi rahbar saylandi
Bugun kun davomida Milliy Olimpiya qoʻmitasida Sport vazirligi va MOQ rahbariyati ishtirokida uchta sport federatsiyalari hamda assotsiatsiyalarining ketma-ketlikda navbatdan tashqari saylov konferensiyalari boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi
Konferensiyada Oʻzbekiston Respublikasi Bojxona qoʻmitasi raisi Akmalxoʻja Mavlonov federatsiya raisi, Otabek Choriyev, Andrey Abduvaliyev va Kamoliddin Usmonov rais oʻrinbosarlari, Kamoliddin Roʻzmuhammedov esa bosh kotib lavozimlariga saylanishdi;
Oʻzbekiston qishki sport turlari assotsiatsiyasi
Tadbirda “Oʻzmilliybank” AJ boshqaruv raisi Alisher Mirsoatov assotsiatsiya rahbari etib saylandi;
Oʻzbekiston tennis federatsiyasi
Federatsiyaning sobiq raisi A.Mirsoatov qishki sport turlari assotsiatsiyasi boshqaruviga oʻtgani bois, tadbirkor, uzoq yillar “Paxtakor” FK prezidenti sifatida faoliyat yuritgan mutaxassis Botir Rahimov nomzodi Oʻzbekiston tennis federatsiyasi raisligiga ilgari surildi va bir ovozdan maʼqullandi.
Shuningdek, konferensiyalarda tashkilotlarning yangi ustavi ham tasdiqlab olindi.
Tadbirda ishtirok etgan rasmiylar federatsiyalarning yangi rahbariyatini masʼuliyatli lavozimga saylanishgani bilan qutlashdi. Ularga oldinda turgan Milan-Kortina-2026 qishki va Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik yuzasidan vazifalarni belgilab, bu borada oʻz tavsiyalarini berishdi.

17 Февраля 2025 4025
Сегодня в течение дня в Национальном Олимпийском комитете с участием руководства Министерства спорта и НОК состоялись внеочередные выборные конференции 3-х спортивных федераций и ассоциаций.
Федерация лёгкой атлетики Узбекистана
В ходе конференции председатель Таможенного комитета Республики Узбекистан Акмалхужа Мавлонов был избран главой Федерации, Отабек Чориев, Андрей Абдувалиев и Камолиддин Усманов - заместителями председателя, Камолиддин Рузмухамммедов - Генеральным секретарем организации;
Ассоциация зимних видов спорта
Председатель правления АО "Узмиллийбанк" Алишер Мирсоатов избран председателем Ассоциации зимних видов спорта страны;
Федерация тенниса Узбекистана
В связи с переходом бывшего председателя А.Мирсоатова на должность главы Ассоциации зимних видов спорта, на конференции была выдвинута кандидатура предпринимателя, Ботира Рахимова, который в течение долгих лет руководил ФК "Пахтакор", на пост председателя Федерации тенниса и единогласно одобрена.
Также, на конференциях были утверждены новые уставы организаций.
Официальные лица, участвовавшие в мероприятии, поздравили новых руководителей федераций с избранием на ответственную должность, обозначили их дальнейшие задачи по подготовке к зимним Олимпийским играм Милан-Кортина-2026 и летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028 и дали соответствующие рекомендации.