Rustam Assakalov va Diyora Keldiyorovani tabriklaymiz!
Rustam Assakalov 1984-yil 13-iyul kuni dunyoga kelgan. Xalqaro toifadagi sport ustasi. Assakalov 2015-yil AQSHning Las-Vegas, 2019-yilda Qozog‘istonning Nur-Sultan shahrida o‘tkazilgan jahon chempionatlarining mos ravishda kumush va bronza medallari sohibi hisoblanadi. Taʼkidlash joiz, ushbu dunyo birinchiliklaridagi muvaffaqiyat unga Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini taqdim qildi. Kurashchimiz 2014-yilgi Incheondagi Osiyo o‘yinlarida chempionlik shohsupasiga ko‘tarilgan bo‘lsa, 2018-yil Jakartada kumush medal bilan taqdirlangan. Shuningdek, uning hisobida Osiyo chempionatining 2 tadan oltin, kumush va bronza medallari mavjud.
Diyora Keldiyorova 1998-yil 13-iyul kuni Samarqand viloyatida tug‘ilgan. Keldiyorova 2015-yil kadetlar o‘rtasidagi o‘tkazilgan jahon chempionati g‘olibi, 2016-yil Toshkent Gran-prisida kumush medalni qo‘lga kiritgan. 2019-yil Diyora uchun chinakam omadli o‘tdi, deyish mumkin. Zero, o‘sha yil sportchimiz Osiyo chempionatida oltin, jahonning eng kuchli dzyudochilari qatnashadigan Masters turnirida bronza medaliga sazovor bo‘ldi. 2021-yil Antaliyada o‘tgan “Katta dubulg‘a” turnirida ham oltin, Bishkekda o‘tgan Osiyo chempionatida kumush medalni qo‘lga kiritdi. Xalqaro dzyudo federatsiyasi eʼlon qilgan reyting bo‘yicha Tokio-2020 yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi har ikki hamyurtimizni tavallud kuni bilan tabriklab, ularga uzoq umr, sihat-salomatlik va bo‘lajak Olimpiadada shohsupaga ko‘tarilishlarini tilab qoladi.

Поздравляем Рустама Ассакалова и Диёру Келдиёрову!
Сегодня лицензиаты Токио-2020 — борец Рустам Ассакалов и дзюдоистка Диёра Келдиёрова празднуют свой День рождения.
Рустам Ассакалов родился 13 июля 1984 года. Мастер спорта международного класса. На чемпионате мира 2015 года в Лас-Вегасе завоевал серебряную медаль. Также, в первенстве мира 2019 года в Нур-Султане удостоился бронзы. Следует отметить, что успех на обеих чемпионатах мира, предоставил возможность Ассакалову принять участие на Олимпиадах Рио-2016 и Токио-2020. На Азиатских играх 2014 года завоевал титул чемпиона, а на Азиаде 2018 года в Индонезии удостоился серебряной медали. В копилке Ассакалова имеется по две золотые, серебряные и бронзовые медали чемпионатов Азии.
Диёра Келдиёрова родилась 13 июля 1998 года в Самаркандской области. Победительница чемпионата мира среди кадетов 2015 года, серебряный призёр Ташкентского турнира Гран-при 2016 года. 2019 год прошёл очень успешно для дзюдоистки. В частности, том году на чемпионате Азии она завоевала золотую, а на турнире Мастерс, в котором участвуют самые сильные дзюдоисты мира, бронзовую медаль. На турнире «Большого Шлема» 2021 года в Анталии стала золотым призёром, а на чемпионате Азии в Бишкеке завоевала серебряную медаль. По итогам рейтинга Международной федерации дзюдо завоевала лицензию Токио-2020.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинников с Днём рождения, желает им крепкого здоровья, успехов и счастья.