Rustam Assakalov va Diyora Keldiyorovani tabriklaymiz!
Rustam Assakalov 1984-yil 13-iyul kuni dunyoga kelgan. Xalqaro toifadagi sport ustasi. Assakalov 2015-yil AQSHning Las-Vegas, 2019-yilda Qozog‘istonning Nur-Sultan shahrida o‘tkazilgan jahon chempionatlarining mos ravishda kumush va bronza medallari sohibi hisoblanadi. Taʼkidlash joiz, ushbu dunyo birinchiliklaridagi muvaffaqiyat unga Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini taqdim qildi. Kurashchimiz 2014-yilgi Incheondagi Osiyo o‘yinlarida chempionlik shohsupasiga ko‘tarilgan bo‘lsa, 2018-yil Jakartada kumush medal bilan taqdirlangan. Shuningdek, uning hisobida Osiyo chempionatining 2 tadan oltin, kumush va bronza medallari mavjud.
Diyora Keldiyorova 1998-yil 13-iyul kuni Samarqand viloyatida tug‘ilgan. Keldiyorova 2015-yil kadetlar o‘rtasidagi o‘tkazilgan jahon chempionati g‘olibi, 2016-yil Toshkent Gran-prisida kumush medalni qo‘lga kiritgan. 2019-yil Diyora uchun chinakam omadli o‘tdi, deyish mumkin. Zero, o‘sha yil sportchimiz Osiyo chempionatida oltin, jahonning eng kuchli dzyudochilari qatnashadigan Masters turnirida bronza medaliga sazovor bo‘ldi. 2021-yil Antaliyada o‘tgan “Katta dubulg‘a” turnirida ham oltin, Bishkekda o‘tgan Osiyo chempionatida kumush medalni qo‘lga kiritdi. Xalqaro dzyudo federatsiyasi eʼlon qilgan reyting bo‘yicha Tokio-2020 yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi har ikki hamyurtimizni tavallud kuni bilan tabriklab, ularga uzoq umr, sihat-salomatlik va bo‘lajak Olimpiadada shohsupaga ko‘tarilishlarini tilab qoladi.

Congratulations to Rustam Assakalov and Diera Keldierova!
Today, the licensees of Tokyo 2020-wrestler Rustam Assakalov and judoka Diera Keldierova celebrate their birthday.
Rustam Assakalov was born on July 13, 1984. Master of Sports of international class. At the 2015 World Championships in Las Vegas, he won a silver medal. Also, in the 2019 World Championship in Nur-Sultan, he was awarded bronze. It should be noted that the success at both World Championships gave Assakalov the opportunity to take part in the Rio 2016 and Tokyo 2020 Olympics. At the 2014 Asian Games, he won the title of champion, and at the 2018 Asian Games in Indonesia, he was awarded a silver medal. Assakalov has two gold, silver and bronze medals at the Asian championships in his piggy bank.
Diera Keldierova was born on July 13, 1998 in the Samarkand region. The winner of the World Cadet Championship in 2015, the silver medalist of the Tashkent Grand Prix tournament in 2016. 2019 was a very successful year for the judoka. In particular, that year she won a gold medal at the Asian Championships, and a bronze medal at the Masters tournament, in which the strongest judoists of the world participate. At the 2021 Grand Slam tournament in Antalya, she became a gold medalist, and at the Asian Championship in Bishkek, she won a silver medal. According to the results of the rating of the International Judo Federation, she won the Tokyo 2020 license.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the birthday children on their birthday, wishes them good health, success and happiness.