Avazjon Karimov Oʻzbekiston chim ustida xokkey federatsiyasi raisi etib saylandi
Bugun kun davomida Oʻzbekiston chim ustida xokkey federatsiyasining ham navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda Sport vaziri Adham Ikramov, Otabek Umarov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Sportning oʻyin turlari boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi mutasaddilari, federatsiya rayosati, faxriylar va murabbiylar shtabi qatnashdi.
Konferensiya kun tartibiga muvofiq, dastavval, federatsiya raisi oʻrinbosari Rinat Axmadulin tomonidan 2021-2024-yillarda amalga oshirilgan ishlar boʻyicha hisobot taqdim etildi. Shundan soʻng konferensiya doirasida tashkiliy masala koʻrib chiqildi. Unda federatsiya Ijroiya qoʻmitasi tomonidan Sport vazirining oʻrinbosari Karimov Avazjon Qudratullayevich nomzodini mamlakat chim ustida xokkey federatsiyasi raisligiga ilgari surildi.
Ishtirokchilar nomzodni bir ovozdan maʼqullashdi va A.Karimov Oʻzbekiston chim ustida xokkey federatsiyasi raisi etib saylandi. Tadbirda soʻz olgan Avazjon Karimov bildirilgan ishonchli oqlashga, kelgusida mamlakatimizda mazkur sport rivojini yanada oshirish yoʻlida bor kuchini ishga solishini bildirdi.
Shundan keyin federatsiya Bosh kotibi Sanʼatilla Gʻulomnazarov Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik boʻyicha taqdimot bilan tanishtirdi. Bunda avvalo, mamlakatimiz boʻylab ushbu sport ommaviyligini oshirish, terma jamoalar uchun kuchli raqiblar bilan oʻrtoqlik oʻyinlarini tashkil etish, xorijlik murabbiylar jalb etish asosiy maqsad ekanini bildirdi. Oʻz navbatida, Adham Ilhamovich poytaxtimizda qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasida 2 ta chim ustida xokkey maydoni qurilayotgani ushbu sport rivoji yoʻlida katta turtki boʻlishini qoʻshimcha qildi.
Tadbir yakunida Otabek Muhammadaliyevich jamoaviy sport turlariga yanada koʻproq eʼtibor qaratilishi, mavzkur yoʻnalishda Olimpiada yoʻllanmalariga ega chiqish ustuvor maqsadlardan ekanini taʼkidlab, federatsiyaning yangi rahbariyatiga omad tiladi.

Авазжон Каримов избран председателем Федерации хоккея на траве
Сегодня в течение дня состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция и Федерации хоккея на траве Узбекистана. В конференции приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, руководство НОК во главе с Отабеком Умаровым, официальные лица школы высшего спортивного мастерства по игровым видам, состав коллегии, ветераны и тренерский штаб.
В соответствии с повесткой дня, прежде всего, заместитель председателя Федерации Ринат Ахмадулин представил отчет о проделанной работе за 2021-2024 годы. Далее в рамках конференции был рассмотрен организационный вопрос. В частности, Исполнительным комитетом на пост председателя Федерации хоккея на траве была выдвинута кандидатура заместителя Министра спорта Узбекистана Каримова Авазжона Кудратуллаевича.
Делегаты единогласно одобрили кандидата и А.Каримов был избран главой Федерации хоккея на траве страны. Выступая на конференции, Авазжон Каримов выразил что постарается оправдать оказанное ему доверие и что всеми силами окажет содействие в развитие этого вида спорта в нашей стране.
Далее Генеральный секретарь Федерации Санъатилла Гуломназаров ознакомил с планом подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. Он сообщил, что главными целями являются повышение популярности этого вида спорта по всей стране, организация товарищеских матчей для отечественных спортсменов с сильнейшими зарубежными соперниками, привлечение иностранных тренеров. В настоящее время в Олимпийском городке ведётся постройка 2 площадок для хоккея на траве. Адхам Икрамов отметил ,что это станет большим толчком на пути развития этого вида спорта.
В завершение конференции Отабек Мухаммадалиевич отметил, что необходимо уделять больше внимания командным видам спорта, что получение лицензии на Олимпийские игры в этом направлении является одной из приоритетных задач и пожелал успехов новому руководству Федерации.