Oʻzbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasiga yangi rahbar saylandi
Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida Oʻzbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Assotsiatsiyaga yangi rahbar saylash kun tartibidan oʻrin olgan mazkur tadbirda Sport vaziri Adham Ikramov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurorining birinchi oʻrinbosari Bahriddin Valiyev, Otabek Umarov boshchiligidagi Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati, shuningdek, Oʻzbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi rayosat aʼzolari, terma jamoa murabbiylar shtabi ishtirok etdi.
Assotsiatsiya Ijroiya qoʻmitasi tashkilot raisligiga Oʻzbekiston Respublika Bosh prokurori, mamlakat kurash federatsiyasi rahbari Yoʻldoshev Nigʻmatilla Toʻlqinovich nomzodini ilgari surdi. Adham Ilhamovich ushbu nomzod haqida fikr bildirar ekan, N.Yoʻldoshevning sport boshqaruvi sohasida toʻplagan ulkan tajribasi yurtimizda sport kurashlari rivojini ham yangi bosqichga olib chiqishda as qotishini taʼkidladi. Yigʻilish ishtirokchilari bir ovozdan Nigʻmatilla Toʻlqinovich nomzodini maʼqullashdi va N.Yoʻldoshev mamlakat sport kurashlari assotsiatsiyasi raisi etib saylandi.
Shundan soʻng assotsiatsiya Bosh kotibi Shuhrat Mamadaliyev Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik boʻyicha reja bilan tanishtirdi. Unda har bir vazn toifasida asosiy va zaxira tarkib shakllantirilgani, hozirda mavjud muammo va kamchiliklar haqida toʻxtalib oʻtdi. Xususan, ayollar kurashida yanada koʻproq yoʻllanmalar olish, yunon-rum kurashchilarimizning ham Olimpiadalardagi natijadorligini oshirish, erkin kurash yoʻnalishida ichki raqobatni kuchaytirish shular jumlasidan.

Избран новый председатель Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитет Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана. В повестку дня мероприятия вошёл вопрос избрания нового главы Ассоциации и в нём приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, первый заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Бахриддин Валиев, руководство НОК во главе с Отабеком Умаровым, а также, состав коллегии Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана, тренерский штаб сборной.
Исполнительный комитет Ассоциации на должность председателя организации выдвинула кандидатуру Генерального прокурора Республики Узбекистан, руководителя Федерации кураша страны Йулдошева Нигматиллы Тулкиновича. Говоря о кандидате, Адхам Ильхамович отметил, что огромный опыт Н.Йулдошева в сфере спортивного менеджмента поможет вывести развитие спортивной борьбы в нашей стране на новый уровень. Участники мероприятия единогласно одобрили кандидатуру Нигматиллы Тулкиновича и он был избран председателем Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана.
Далее Генеральный секретарь Ассоциации Шухрат Мамадалиев ознакомил с планом подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. Он рассказал о формировании основного и резервного состава сборной в каждой весовой категории, существующих проблемах и недостатках. В частности, завоевание наибольшего количества лицензий в женской борьбе, повышение результатов отечественных греко-римских борцов на Олимпийских играх, а также, усиление внутренней конкуренции в борьбе вольного стиля.
В конце конференции Отабек Мухаммадалиевич пожелал удачи новому руководству Ассоциации и выразил что при поддержке нашего Президента мы сможем достичь высоких результатов.