Oʻzbekiston delegatsiyasi yozgi Olimpiya oʻyinlarida badminton sport turida hali ishtirok etmagan. Xoʻsh, Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlarida uzoq kutilgan debyutga guvoh boʻlamizmi? Sport vazirligi va MOQ mutasaddilari mamlakat badminton federatsiyasi bilan ushbu masala yuzasidan yigʻilish oʻtkazishdi.
Federatsiya vakillari sportchilarimizning ilk bor Olimpiada yoʻllanmasini qoʻlga kiritishlari uchun umid borligi, buning uchun zarur jihatlar haqida toʻxtalib oʻtishdi. Avvalo, federatsiya moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, sportchilar muntazam ravishda xalqaro oʻquv-mashgʻulot yigʻinlari va musobaqalarda ishtirok etishlari,terma jamoaga xorijlik mutaxassislarni jalb qilish bu boradagi eng asosiy jihatlar sifatida sanab oʻtildi.
Badminton Toshkent shahri, Buxoro va Andijon viloyatlarida nisbatan yaxshi rivojlangan. Rasmiylar suhbat davomida Respublikamizning boshqa hududlarida ham ushbu sport ommaviyligini oshirish, iqtidorli yoshlarni saralash, murabbiylar malakasini kuchaytirish borasida kerakli tavsiyalarni berishdi. Shuningdek, asosiy terma jamoa vakillarini badminton kuchli rivojlangan janubi-sharqiy Osiyo mamlakatlariga oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini yuborish boʻyicha takliflar bildirildi.

26 Декабря 2024 1807
Делегация Узбекистана на летних Олимпийских играх ещё не принимала участие по бадминтону. Увидим ли мы долгожданный дебют наших соотечественников на Играх Лос-Анджелес-2028? По этому поводу представители Министерства спорта и НОК провели встречу с Федерацией бадминтона страны.
Официальные лица Федерации отметили, что наши спортсмены имеют шанс впервые завоевать лицензию на Олимпиаду и что для этого в первую очередь необходимо улучшить материально-техническую базу, организовать регулярные международные учебно-тренировочные сборы, обеспечить участие наших представителей на соревнованиях и привлечь зарубежных специалистов в состав сборной.
В городе Ташкент, а также, Бухарском и Андижанском областях бадминтон относительно развит, чем в других регионах. В ходе беседы руководители дали необходимые рекомендации по усилению популяризации этого вида спорта и в других областях нашей Республики, отбору молодых талантов и повышению квалификации тренеров. Также, были выражены предложения организовать для представителей национальной команды учебно-тренировочные сборы в странах Юго-Восточной Азии, где хорошо развит бадминтон.
По итогам заседания были определены задачи по улучшению деятельности Федерации, повышению популярности бадминтона в регионах.