Los-Anjeles-2028: Qilichbozlarimiz jamoaviy dasturda ham litsenziya qoʻlga kiritishni niyat qilishgan
Sport vazirligi hamda MOQ mutasaddilari federatsiya va assotsiatsiyalarning yangi Olimpiya sikliga tayyorgarlik rejalari bilan tanishib chiqmoqda. Bu gal Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasining taqdimoti oʻrganildi.
Qilichbozlarimiz soʻnggi ikki Olimpiya oʻyinlarida delegatsiyamiz tarkibida ishtirok etib kelishmoqda. Yangi Olimpiya mavsumi terma jamoamiz uchun har qachongidan masʼuliyatli hisoblanadi. Boisi 2027-yil Toshkent kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatiga mezbonlik qiladi va unda Olimpiada uchun eng yirik reyting ochkolari oʻynaladi. Federatsiya taqdimotida rais Maxsud Abdusamadov va Bosh kotib Gulnora Saidova bu borada alohida toʻxtalib oʻtishdi.
Ularning taʼkidlashicha, qilichbozlarimiz bu gal jamoaviy dasturda ham Olimpiada yoʻllanmalari uchun kurash olib borishadi. Bu borada sablyachilarimizning imkoniyati yuqori baholanib, hozirdan tayyorgarlik boshlab yuborilgani maʼlum qilindi. Shuningdek, qilichbozlarimizni boshqa yoʻnalishlarda ham munosib tayyorlash borasida ishlab chiqilgan reja tanishtirildi.
Suhbat davomida yangi Olimpiya siklida terma jamoaga jalb qilinishi kutilayotgan xorijlik murabbiylar masalasiga ham alohida toʻxtalib oʻtildi. Terma jamoa bosh murabbiyi Ruslan Kudayev xorijlik mutaxassislar bilan ishlash, yurtimizda yoshlar oʻrtasidagi Osiyo va Jahon kubogi bosqichlarini oʻtkazish orqali iqtidorli sportchilarni saralash koʻzda tutilganini qoʻshimcha qildi.
Suhbat yakunida federatsiyaning hududiy boʻlimlari bilan ishlashni yanada jadallashtirish tavsiya qilinib, Oʻzbekiston delegatsiyasini Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga puxta tayyorlash boʻyicha ishlab chiqiladigan Prezident qarori loyihasi uchun takliflar belgilab olindi.

26 Декабря 2024 1670
Лос-Анджелес-2028: Отечественные фехтовальщики нацелены на завоевание лицензии и в командной программе
Официальные лица Министерства спорта и НОК продолжают знакомиться с планами подготовки Федераций и Ассоциаций к новому Олимпийскому циклу. На этот раз была изучена презентация Федерации фехтования Узбекистана.
Стоит отметить, что узбекские фехтовальщики в составе нашей делегации участвовали в двух последних главных стартах четырёхлетия. Новый Олимпийский сезон является более ответственным, чем когда-либо. Так как в 2027 году Ташкент впервые примет чемпионат мира среди взрослых по фехтованию, на котором будут разыграны самые большие рейтинговые очки на ОИ. В презентации председатель Федерации Махсуд Абдусамадов и Генеральный секретарь Гулнора Саидова подробно раскрыли этот вопрос.
По их словам на этот раз отечественные фехтовальщики будут бороться за Олимпийские путёвки и в командной программе. В ходе заседания были высоко оценены возможности саблистов. Также был представлен разработанный план по достойной подготовке наших фехтовальщиков и в других программах.
В ходе беседы отдельно был затронут вопрос зарубежных тренеров, которые, как ожидается, будут привлечены в сборную в новом Олимпийском цикле. Главный тренер сборной Руслан Кудаев добавил, что планируется работа с иностранными специалистами, квалификация талантливых спортсменов через проведение в нашей стране этапов Кубка Азии и мира среди молодёжи.
В завершение беседы было рекомендовано ещё более активизировать работу с территориальными отделениями Федерации и определены предложения к разрабатываемому проекту Постановления Президента о тщательной подготовке делегации Узбекистана к Летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.