Sport vazirligi hamda MOQ rahbariyati ishtirokida Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik jarayoni muhokama qilindi
Bugun sport vazirligida Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarligiga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda Vazir Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov va soha mutaxassislari ishtirok etishdi.
Dastavval, Adham Ikramov jarayonning umumiy holati bilan tanishdi. Sherzod Tashmatov yangi Olimpiya siklida terma jamoalardagi litsenziyalarga daʼvogar sportchilar, ularning imkoniyatlari borasida maʼlumot berdi. Yigʻilish davomida Oybek Omilovich hududlarda olib borilayotgan oʻrganish ishlari xulosasi boʻyicha fikrlarini bildirdi.
Yakunda iqtidorli sportchilarni seleksiya qilish, terma jamoalarning moddiy texnik-bazasini yaxshilash, sportchilarga doimiy ravishda mahalliy va xalqaro oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish kabi vazifalar, qolaversa, Oʻzbekiston delegatsiyasini Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga puxta tayyorlash boʻyicha ishlab chiqiladigan Prezident Qarori loyihasi uchun muhim yoʻnalishlar belgilab olindi.

17 Декабря 2024 1818
Руководство Министерства спорта и НОК обсудили вопросы подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028
Сегодня в Министерстве спорта Республики Узбекистан состоялось совещание по вопросам подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. В мероприятии приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов и специалисты отрасли.
Сначала Адхам Икрамов ознакомился с общим состоянием процесса подготовки на сегодняшний день. Далее Шерзод Ташматов предоставил информацию о спортсменах в составе сборных, претендующих на получение лицензий в новом Олимпийском цикле, их потенциале и возможностях. В ходе встречи Ойбек Омилович высказал мнение по итогам исследований, проведенных в регионах.
В конце совещания были обозначены такие важные задачи, как селекция талантливых атлетов, улучшение материально-технической базы, организация местных и зарубежных учебно-тренировочных сборов, а также, определены направления к проекту Постановления Президента по подготовке делегации Узбекистана на летние Олимпийские игры Лос-Анджелес-2028.