Manamada ogʻir atletika boʻyicha jahon chempionati boshlandi
Bugun Bahrayn poytaxti Manama shahrida ogʻir atletika boʻyicha jahon chempionati start oladi. Musobaqadan avval Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasining navbatdagi Kongressi boʻlib oʻtdi. Mazkur tadbirda Oʻzbekiston nomidan Sport vazirining oʻrinbosari, mamlakat ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov ishtirok etdi.
Kongress davomida tashkilotning yangi Olimpiya sikli uchun oʻz oldiga qoʻygan rejalari koʻrib chiqildi. Koʻpchilikning diqqat-eʼtiborini tortgani Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlari uchun eʼlon qilingan vazn toifalari boʻldi. Unga koʻra, AQShda oʻtadigan Olimpiadada erkaklar va ayollar oʻrtasida 8 tadan, jami 16 ta vazn toifasi amal qilishi eʼlon qilindi. Eslatib oʻtamiz, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ogʻir atletikachilar 5 tadan, jami 10 vazn toifasida medallar uchun kurash olib borgan edilar.
Boʻlajak dunyo birinchiligida Oʻzbekiston terma jamoasining 6 nafar aʼzosi qatnashadi. Hamyurtlarimiz oʻz ishtiroklarini 10-dekabr kunidan boshlashadi.

В Манаме стартует чемпионат мира по тяжёлой атлетике
Сегодня в Манаме (Бахрейн) начнётся чемпионат мира по тяжёлой атлетике среди взрослых. Перед началом соревнований, состоялся очередной Конгресс Международной федерации тяжёлой атлетики. В этом мероприятии от имени Узбекистана принял участие заместитель министра Спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов.
В ходе Конгресса обсуждались цели международной организации на новый Олимпийский цикл. Внимание делегатов особенно привлекли весовые категории, которые будут действовать на летних Олимпийских играх Лос-Анджелес-2028. Согласно этому, на Играх в США, будут действовать 16 весовых категорий, 8 для мужчин и столько же для женщин. Напомним, на летних Олимпийских играх Париж-2024 было 10 весовых категорий (5 для мужчин и 5 для женщин).
Для сведения, на чемпионате мира в Бахрейне выступят 6 представителей сборной Узбекистана. Наши тяжелоатлеты начнут своё участие с 10 декабря.