Bahodir Jalolov va Dmitriy Xvanni tabriklaymiz!
Bugun taniqli bokschimiz, jahon chempioni Bahodir Jalolov va taekvondo bo‘yicha murabbiy Dmitriy Xvan o‘z tavallud ayyomlarini nishonlashmoqda.
Bahodir Jalolov 1994-yil 8-iyul kuni Surxondaryo viloyatida tug‘ilgan. Jalolov Boks bo‘yicha eng og‘ir vazn toifasida ikki karra Osiyo chempioni, jahon chempioni hisoblanadi. 2019-yil Yekaterinburgda o‘tgan JCHda zafar quchgan hamyurtimiz musobaqaning eng yaxshi bokschisi deb topilgan. Shuningdek, ushbu muvaffaqiyatidan so‘ng muhtaram Prezidentimiz tomonidan “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan taqdirlandi. Professional boksda 8 ta jang o‘tkazib, ularning barchasida nokaut bilan g‘alaba qozongan. Rio-2016 Olimpiya o‘yinlari ishtirokchisi. 2020-yil Iordaniyada o‘tkazilgan Tokio Olimpiadasiga yo‘llanma beruvchi litsenzion turnirda zafar quchib, yana bir Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritgan.
Dmitriy Xvan 1980-yil 8-iyul kuni Toshkent shahrida tug‘ilgan. Taekvondoning WT yo‘nalishi bo‘yicha terma jamoamizning tajribali murabbiylaridan biri. Uning shogirdlari orasida ko‘plab xalqaro musobaqalar g‘olib va sovrindori, Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiadasining litsenziati Nigora Tursunqulova, o‘smirlar o‘rtasida JCH finalchisi Amir To‘rayev kabi taekvondochilarimizni uchratish mumkin. 2018 yil “Jismoniy tarbiya va sport aʼlochisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi har ikki vakilimizni bugungi tavallud ayyom bilan tabriklab, ularga uzoq umr, sihat-salomatlik ulkan g‘alabalar tilab qoladi.

Поздравляем Баходира Жалолова и Дмитрия Хвана!
Сегодня знаменитый узбекский боксёр, чемпион мира Баходир Жалолов и тренер сборной Узбекистана по таэквондо Дмитрий Хван празднуют свой День рождения.
Баходир Жалолов родился 8 июля 1994 года в Сурхандарьинской области. Двукратный чемпион Азии в самой тяжёлой весовой категории. На чемпионате мира 2019 года в Екатеринбурге стал чемпионом и был признан лучшим боксёром соревнования. После этого успеха награждён почётным званием «Узбекистон ифтихори». В профессиональном боксе провёл 8 боев и во всех одержал победу нокаутом. Участник Олимпиады Рио-2016. На квалификационном чемпионате 2020 года в Иордании завоевал лицензию на Токийскую Олимпиаду.
Дмитрий Хван родился 8 июля 1980 года в Ташкенте. Один из опытных тренеров сборной Узбекистана по таэквондо WT. Среди его учеников можно увидеть победителя и призёра нескольких международных соревнований, участницу Олимпиады Рио-2016, лицензиата Токио-2020 Нигору Турсункулову, финалиста ЧМ среди юниоров Амира Тураева. В 2018 году награждён нагрудным знаком «Отличник физической культуры и спорта».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинников с Днём рождения, желает им крепкого здоровья, успехов и благополучия.