29 Sentyabr 2024 1772
Shu kunlarda poytaxtimizda yengil atletika boʻyicha U16 yosh toifasidagi Oʻzbekiston chempionati va kattalar oʻrtasidagi mamlakat kubogi bahslari boʻlib oʻtmoqda. Unda Respublikamizning turli hududlaridan tashrif buyurgan 800 nafar atlet gʻoliblik uchun kurash olib boryapti.
Ular orasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari ishtirokchilari Sharifa Davronova, Anvar Anvarov kabi atletlarimiz ham bor. Ahamiyatlisi, uch hatlab sakrash dasturiga ixtisoslashgan Davronova mazkur turnirda 100 metrga yugurish yoʻnalishida oʻz omadini sinab koʻrib, 12.19 soniya bilan bronza medaliga ega chiqdi.
Oʻzbekiston chempionati kelasi yil yurtimizda oʻtadigan Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlari oldidan iqtidorli yoshlarni seleksiya qilish vazifasini oʻtab berayotgan boʻlsa, kattalar oʻrtasidagi kubok bahslari orqali kelgusi yilgi xalqaro musobaqalar uchun terma jamoaga nomzodlar koʻzdan kechirilmoqda.

Шарифа Давронова удостоилась бронзы в беге на 100 метров
В настоящее время в Ташкенте проходит чемпионат Узбекистана U16 и Кубок страны среди взрослых по лёгкой атлетике. В соревнованиях принимают участие 800 атлетов из разных регионов Республики.
Следует отметить, что в этих стартах также выступают участники летних Олимпийских игр Париж-2024 Шарифа Давронова и Анвар Анваров. Примечательно, что Давронова, выступавшая в тройном прыжке, на этот раз удостоилась бронзовой награды в беге на 100 метров, зафиксировав 12.19 секунд.
Чемпионат Узбекистана послужит отбору талантливой молодёжи перед юношескими Азиатскими играми Ташкент-2025. А Кубок страны позволит оценить возможности потенциальных кандидатов в состав сборной, которые примут участие на международных соревнованиях уже в следующем году.