11 Sentyabr 2024 1576
Kecha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda olib borilayotgan ulkan bunyodkorlik loyihasi – Toshkent -2025 yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun barpo etilayotgan Olimpiya shaharchasining qurilish ishlarini borib koʻrdi. Davlatimiz rahbari tashrif davomida majmuani xalqimiz uchun uzoq yillar xizmat qiladigan, zamonaviy talablarga mos tarzda barpo etish boʻyicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar bergan edi. Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida Sport vaziri Adham Ikramov ushbu vazifalar yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Unda vazir oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va rais oʻrinbosari Azizjon Kamilov, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi rahbariyati, soha mutaxassislari ishtirok etishdi.
Yigʻilish davomida vazir davlatimiz rahbari tomonidan barcha yoʻnalishlarda berilgan topshiriqlarni masʼullarga yetkazdi. Xususan, obyektalarni energiya tejamkor xomashyolar bilan jihozlash, jarayonni yuqori darajada raqamlashtirish va unda sunʼiy intellekt imkoniyatlaridan keng foydalanish, shaharchani hamyurtlarimiz uchun madaniy va koʻngilochar majmuaga aylantirish, shuningdek, Oʻyinlarning ochilish marosimiga puxta tayyorgarlik koʻrish borasidagi vazifalar masʼullar bilan muhokama qilib olindi. Qolaversa, musobaqa ramzlarini tasdiqlash, binolardan Oʻyinlardan soʻng samarali foydalanish, tashrif buyuradigan yurtdoshlarimizga barcha sharoitlar yaratish borasida ham fikr almashildi.

11 Сентября 2024 1470
Вчера Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства Олимпийского городка, который возводится для юношеских Азиатских игр Ташкент-2025. Во время своего визита, Глава Государства дал соответствующие поручения ответственным лицам, обратить особое внимание сооружению комплекса, который будет служить нашему народу долгие годы и учитывать современные требования. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана во главе с Министром спорта Адхамом Икрамовым состоялось совещание по исполнению вышеупомянутых задач.
В мероприятии присутствовали  заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, руководство Паралимпийского комитета страны и специалисты сферы.
Во время встречи Министр передал ответственным лицам все поручения, которые были даны Главой Государства. В частности, с руководителями обсуждены задачи, по оснащению комплексов энергосбережающими материалами, цифровизации процесса и максимального использования возможностей искусственного интеллекта, а также, по подготовке к церемонии открытия Игр, преобразованию городка к культурному и развлекательному центру для жителей страны. Более того, были рассмотрены такие актуальные вопросы, как, утверждение талисмана и логотипа Игр, эффективное использование зданий, после завершения соревнований и создания необходимых условий для наших соотечественников.