9 Sentyabr 2024 1843
Paralimpiyachilarimiz ham oʻz tarixlaridagi eng yuqori natijani qayd etib, umumjamoa hisobida oʻn uchinchi boʻlishdi
Fransiyaning Parij shahrida XVII yozgi Paralimpiya oʻyinlari oʻz yakuniga yetdi. 28-avgust – 8-sentyabr kunlari oʻtkazilgan Oʻyinlarda Oʻzbekiston delegatsiyasi muvaffaqiyatli ishtirok etib, ilk bor 10 ta oltin, 9 ta kumush va 7 ta bronza, jami 26 ta medalga sazovor boʻldi.
Bu bilan paralimpiyachilarimiz medallar jamgʻarish boʻyicha oʻz tarixidagi eng yaxshi natijani qayd etib, umumjamoa hisobida 13-oʻrinni egalladi. Ushbu natija bilan delegatsiyamiz Osiyo mamlakatlari orasida Xitoy va Yaponiyadan keyin uchinchi, shuningdek, Markaziy Osiyo, Islom birdamligi va Turkiy davlatlar tashkilotiga aʼzo mamlakatlar orasida eng yaxshi koʻrsatkichga ega boʻldi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Parij-2024 yozgi Paralimpiya oʻyinlaridagi tarixiy natija bilan mamlakat Milliy Paralimpiya qoʻmitasi, yuksak matonat koʻrsatgan para sportchilarimiz va ularning murabbiylari, millionlab muxlislarimizni samimiy qutlaydi.

9 Сентября 2024 1881
Паралимпийцы Узбекистана зафиксировали свой лучший результат в истории и заняли 13 место в медальном зачёте
В Париже (Франция) завершились XVII летние Паралимпийские игры. Данные состязания, которые были организованы с 28 августа по 8 сентября, делегация Узбекистана завершила успешно, завоевав 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых медалей.
Этот результат стал лучшим в истории отечественных паралимпийцев. С этим показателем наша делегация заняла 13 место в медальном зачёте. Мы стали третьими после Китая и Японии в Азии, а среди стран Центральноазиатского региона, а также, стран-участников Исламской солидарности и Организации тюркских государств, нам не было равных.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Национальный Паралимпийский комитет страны, всех наших пара-спортсменов, их наставников и болельщиков с завоеванием исторического результата на летних Паралимпийских играх Париж-2024.