Yurtimizda ilk bor oʻtkazilayotgan baydarka va kanoeda eshkak eshish boʻyicha jahon chempionatining tantanali ochilish marosimi oʻtkazildi
Samarqandda start olgan baydarka va kanoeda eshkak eshish boʻyicha dunyo birinchiligining rasmiy ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov, Samarqand viloyati hokimi Erkin Turdimov va Xalqaro kanoe federatsiyasi prezidenti Tomas Koniyesko ishtirok etishdi.
Rasmiylar mamlakatimiz bunday nufuzdagi musobaqani birinchi marotaba qabul qilayotgan boʻlsa ham, unga yuqori saviyada tayyorgarlik koʻrganiga urgʻu berishdi. Shuningdek, ushbu majmua Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlari doirasidagi eshkak eshish bahslarini yuqori darajada oʻtkaza olishi alohida taʼkidlandi.
Musobaqa startidan avval ishtirokchi davlatlar va atletlar sonida oʻzgarish boʻlib, unda 52 davlatdan 284 sportchi sovrinli oʻrinlar uchun startga chiqishi belgilandi. Bugun bir qator dasturlarda saralash bahslari oʻtkazildi. Ertaga tushdan soʻng dastlabki medallar jamlanmasi oʻz egalariga topshiriladi.

24 Августа 2024 1888
Состоялась торжественная церемония открытия чемпионата мира по гребле на байдарках и каноэ, который сегодня стартовал в Самарканде. В мероприятии приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, хоким Самаркандской области Эркин Турдимов и глава Международной федерации гребли на байдарках и каноэ Томас Кониецко.
Официальные лица отметили, что наша страна провела тщательную подготовку к престижным стартам, несмотря на то, что соревнования такого уровня проводятся у нас впервые. Также было подчёркнуто, что данный комплекс сможет на высоком уровне провести состязания по гребле в рамках юношеских Азиатских игр Ташкент-2025.
Перед началом соревнований было изменено количество стран-участниц и спортсменов, в результате чего было определено, что 284 атлета из 52 стран будут бороться за призовые места. Сегодня в ряде программ состоялись квалификационные заезды. Завтра во второй половине дня будут определены первые медалисты домашнего первенства планеты.