Ular Tokioga borishadi: Soyliq polvoni Akbar Jo‘rayev
“Ular Tokioga borishadi” loyihamizni davom ettiramiz. Bugun Sizlar bilan og‘ir atletika bo‘yicha terma jamoamiz vakili, pahlavon yigitlarimizdan biri Akbar Jo‘rayevning siymosiga nazar tashlaymiz.
Akbar Jo‘rayev 1999-yil 8-oktyabr kuni Toshkent viloyatining G‘azalkent tumanidagi Soyliq qishlog‘ida tug‘ilgan. Qayd etish joiz, ushbu qishloq terma jamoamiz uchun bir qator mahoratli atletlarni yetkazib bergan. Jumladan, Akbarning o‘zi og‘ir atletika bo‘yicha o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo chempioni bo‘lgan akasi Aziz Jo‘rayevga qiziqib ushbu sportga kirib kelgan. Birinchi murabbiyi Farhod Mirzajanov. Tokio-2020 Olimpiadasiga Bahrom Mendiboyev qo‘l ostida tayyorlanmoqda.
Sportchimiz xalqaro maydondagi ilk muvaffaqiyatiga 2018-yil erishdi. Jo‘rayev yoshlar o‘rtasida o‘tgan Osiyo chempionatida oltin medalga sazovor bo‘lgan edi. Shu yilning o‘zida Toshkentda o‘tgan U20 jahon chempionatida esa kumush medalga ega chiqdi. Yil yakunida kattalar o‘rtasidagi dunyo birinchiligida to‘rtinchi pog‘onadan o‘rin oldi.
2019-yil Toshkentdagi olgan yoshlar o‘rtasidagi JCH kumush medalini Fijida oltinga aylantirdi. Shu yil Pattayya (Tailand) mezbonlik qilgan kattalar o‘rtasidagi dunyo birinchiligida siltab ko‘tarish mashqida ikkinchi, ikki kurash bo‘yicha esa to‘rtinchi natijani qayd etdi.
Joriy yilning aprel oyida poytaxtimiz mezbonlik qilgan Osiyo chempionatida tajribali Ruslan Nurudinov bilan raqobat olib borgan Jo‘rayev Olimpiada chempioniga 1 kg farqi bilan imkoniyatni boy berib, kumush medal bilan taqdirlandi.
Shu oy Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan reyting yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiadasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: спортсмен из Сайлыка — Акбар Джураев
В рамках проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» продолжаем вам рассказывать о лицензиатах Токио-2020. Сегодня мы поделимся интересными фактами о талантливом спортсмене, представителе сборной Узбекистана по тяжёлой атлетике Акбаре Джураеве.
Акбар Джураев родился 8 октября 1999 года в Бостанлыкском районе Ташкентской области. Следует отметить, что в этом регионе родились множество талантливых атлетов нашей сборной. В частности, сам Акбар пошёл по стопам своего брата Азиза Джураева, который является чемпионом Азии по тяжёлой атлетике среди юниоров. Первый тренер Акбара Джураева — Фарход Мирзажонов. Сейчас под руководством Бахрома Мендибоева готовится к токийской Олимпиаде.
Свой первый успех на международной арене Джураев достиг в 2018 году. Тогда ему удалось завоевать золотую медаль первенства континента среди молодёжи. В том же году на чемпионате мира U20 в Ташкенте удостоился серебра. А в конце года в первенстве мира среди взрослых завоевал четвёртое место.
В 2019 году на чемпионате мира среди молодёжи в городе Фиджи он стал золотым призёром. Далее, в первенстве мира среди взрослых в Таиланде стал вторым по итогам толчка и четвёртым по итогам двоеборья.
На чемпионате Азии 2021 года в Ташкенте Джураев конкурировал с опытным тяжелоатлетом Русланом Нурудиновым и завоевал серебряную медаль, упустив шанс Олимпийском чемпиону с разницей 1 кг.
По итогам рейтинга Международной федерации тяжёлой атлетики, который был объявлен в этом месяце, завоевал путëвку в Токио-2020.