Parij-2024 tayyorgarligining soʻnggi bosqichi, adolatli tanlov, yoxud boʻlajak Olimpiya oʻyinlari oldidan oʻtkazilgan matbuot anjumanining tafsilotlari
Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarining rasman start olishiga roppa-rosa 10 kun qoldi. Poytaxtimizdagi Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida Oʻzbekiston delegatsiyasining mazkur Olimpiadadagi ishtiroki oldidan matbuot anjumani tashkil etildi.
Tadbirda Sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov, Saken Polatov, Azizjon Kamilov va Sherzod Tashmatov, shuningdek, OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Vazir anjumanni ochib berar ekan, 3-yil davom etgan siklda Prezidentimiz va davlatimiz tomonidan terma jamoalarimizning tayyorgarligi uchun barcha sharoitlar munosib tarzda yaratib berilgani, bunga javoban oʻzbek sporti tarixida ilk bor 19 sport turida 90 nafar atlet bilan 75 ta yoʻllanma qoʻlga kiritilganini, qolaversa, delegatsiyamiz futbol, ayollar kurashi, suvga sakrash va kamondan otish dasturlarida debyut qilishini bildirdi. MOQ Bosh kotibi sport federatsiya va assotsiatsiyalari bilan hamkorlikda ulkan ish olib borilgani, buning natijasida tayyorgarlik sikli yuqori koʻrsatkichlar bilan yakunlangani haqida toʻxtaldi. Shuningdek, Oybek Omilovich Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi va Oʻyinlarning tashkiliy qoʻmitasi bilan muntazam ravishda aloqa yoʻlga yoʻlga qoʻyilgani, delegatsiya aʼzolari, sportchi va murabbiylar uchun barcha sharoitlar yaratib berilishini qoʻshimcha qildi.
Oʻz navbatida, Ravshan Irmatov futbolchilarimizning tayyorgarligi, rejalar xususida batafsil gapirib oʻtdi. Shuningdek, Saken Polatov boks, Azizjon Kamilov dzyudo misolida sportchilarimizning tayyorgarligi yakuniy pallaga kirgani, barcha jamoalarimizdan yuqori natijalar kutilayotgani xususida gapirib oʻtishdi.
Iyun oyida oʻtgan erkin kurash boʻyicha Budapesht Gran-prisining oltin medal sohibi Razambek Jamalov Bekzod Abdurahmonovning oʻrniga boʻlajak Olimpiadada -74 kg vazn toifasida yurtimiz sharafini himoya qiladi. Sherzod Tashmatov ushbu holatga izoh berar ekan, tanlov sogʻlom raqobat va adolatli mezonlar asosida, murabbiylar shtabi tomonidan kurashchilarning bugungi kundagi sport formasidan kelib chiqib amalga oshirilganini taʼkidladi.
Anjuman davomida jurnalistlar delegatsiya oldiga qoʻyilgan vazifa, sportchilarimizning bugungi kundagi holati, boʻlajak bahslarda faoliyat olib boradigan oʻzbekistonlik hakamlar va boshqa yoʻnalishlar boʻyicha oʻzlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob olishdi.
Bugun Ishchi guruhining dastlabki qismi Fransiyaga poytaxtiga yoʻl oldi. Asosiy delegatsiya 23-iyul sanasida Parijga joʻnab ketishi rejalashtirilgan.

Финальный этап подготовки Париж-2024, справедливый отбор: подробности пресс-конференции, которая была организована перед Олимпийскими играми
До торжественной церемонии открытия летних Олимпийских игр Париж-2024 осталось ровно 10 дней. В столичном музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялась пресс-конференция посвящённая участию делегации Узбекистана в этом важном старте четырёхлетия.
На мероприятии присутствовали Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов, Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, а также, сотрудники СМИ.
Открывая мероприятие, Министр спорта отметил, что в нынешнем квалификационном цикле, который длился 3 года, нашим Президентом и государством были созданы все необходимые условия для достойной подготовки всех спортсменов и в ответ на это впервые в истории узбекского спорта 90 атлетов завоевали 75 путёвок по 19 видам спорта. Также, Адхам Икрамов добавил, что делегация Узбекистана на нынешней Олимпиаде будет дебютировать по футболу, женской борьбе, прыжкам в воду и стрельбе из лука. Генеральный секретарь выразил, что совместно со спортивными федерациями и ассоциациями была выполнена масштабная работа и в результате данный Олимпийский цикл завершился с хорошими показателями. Также, Ойбек Касимов добавил, что с Международным Олимпийским комитетом и Оргкомитетом Игр установлена регулярная связь, а для всех представителей делегации, спортсменов и тренеров будут созданы все условия.
В свою очередь Равшан Ирматов, подробно рассказал о подготовке и планах наших футболистов. Также, Сакен Полатов и Азизжон Камилов на примере бокса и дзюдо подчеркнули, что подготовка наших спортсменов вышла на завершающую стадию и сказали, что от всех узбекских атлетов ожидаются высокие результаты.
Победитель Гран-при по спортивной борьбе Разамбек Джамалов, который состоялся в июне месяце в Будапеште, будет защищать честь Узбекистана на предстоящей Олимпиаде в весовой категории -74 кг, вместо Бекзода Абдурахмонова. Комментируя этот факт Шерзод Ташматов отметил, что принцип отбора спортсменов состоялся на основе честной конкуренции и справедливых критериев, а также, с учётом мнения тренерского штаба относительно нынешний спортивной формы борцов.
В ходе конференции журналисты получили подробные ответы на интересующие их вопросы, касающиеся поставленной задачи перед делегацией, текущего физического состояния наших спортсменов, узбекских судей, которые будут работать на предстоящих соревнованиях, и других направлений.
Сегодня первая часть рабочей группы отбыла во Францию. Основная часть делегации отправится в Париж 23 июля.