Parij-2024 litsenziatlari: Oʻzbek yengil atletikasining kelajagi Sharifa Davronova
Yosh va umidli sportchimiz Sharifa Davronova 17 yoshida Olimpiya oʻyinlarida debyut qiladi. Ikki yil avval U20 yosh toifasidagi jahon chempionatida raqibalarini ulkan farq bilan ortda qoldirgancha katta sahnaga chiqqan samarqandlik sportchimiz Parijda ham barchani hayratga solishiga ishonamiz.
Davronova Sharifa Jamsherovna 2006-yil 27-sentyabr kuni Samarqand viloyatida tugʻilgan. 2019-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Muzaffar Karimov. Sharifa 2019-yil oʻsmirlar, 2020-yil kattalar oʻrtasidagi mamlakat chempionatida uch hatlab sakrash dasturida gʻalaba qozongan. Shundan soʻng koʻplab xalqaro musobaqalarda gʻolib va sovrindorlar qatoridan joy olib kelyapti. Ikki yildirki yoshlar oʻrtasidagi qitʼa birinchiliklarida gʻoliblikni hech kimga bermayapti. 2022-yil Kolumbiyada oʻtgan U20 yosh toifasidagi jahon chempionatida, Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida, 2023-yil Qozogʻistonda tashkil etilgan yopiq inshootlardagi Osiyo chempionatida, Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida oltin medallarga sazovor boʻlgan. Koʻrsatgan natijalari evaziga “Kelajak bunyodkori” medali bilan taqdirlangan.
Davronova Butunjahon yengil atletika federatsiyasi (World athletics) tomonidan eʼlon qilingan reyting yakuniga koʻra, uch hatlab sakrash dasturida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisiga aylandi.

Лицензиаты Париж-2024: Восходящая звезда узбекской лёгкой атлетики - Шарифа Давронова
Молодая и талантливая представительница сборной Узбекистана по лёгкой атлетике Шарифа Давронова в свои 17 лет будет дебютировать на Олимпийских играх. Два года назад на чемпионате мира U20 Давронова с большим отрывом обошла своих соперниц и проявила своё мастерство. Надеемся, что и на Олимпиаде в Париже ей удастся удивить всех своим ярким выступлением.
Давронова Шарифа Джамшеровна родилась 27 сентября 2006 года в Самаркандской области. С 2019 года является представительницей сборной Узбекистана. Наставник - Музаффар Каримов. На чемпионатах страны 2019 года среди юниоров и 2020 года среди взрослых Давронова одержала победу в тройном прыжке. Далее ей удавалось подняться на пьедестал почёта многих международных турниров. Вот уже два года на чемпионатах Азии среди молодёжи наша легкоатлетка уверенно занимает первое место. На чемпионате мира U20 в Колумбии (2022 год), на Играх Исламской Солидарности Конья-2021, на чемпионате Азии в закрытых помещениях в Казахстане (2023 год) и летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 завоевала медали высшей пробы. За свои успехи награждена медалью "Келажак бунёдкори".
Шарифа Давронова стала участницей летних Олимпийских игр Париж-2024 в программе тройного прыжка по итогам рейтинга, опубликованного Всемирной федерацией лёгкой атлетики (World Athletics).