Oybek Kasimov Budapeshtda Xalqaro tekbol federatsiyasi rahbariyati bilan uchrashdi
Ayni kunlarda MOQ Bosh kotibi, O‘zbekiston tekbol federatsiyasi raisi Oybek Kasimov xizmat safari bilan Budapesht shahrida bo‘ldi. Safar davomida Xalqaro tekbol federatsiyasi rahbariyati bilan istiqbolli masalalar muhokama qilindi.
Maʼlumki, Xalqaro tekbol federatsiyasining shtab-kvartirasida ushbu shaharda joylashgan. Umuman olganda, tekbol sportining vatani ham aynan Vengriya sanaladi. Oybek Kasimov xalqaro tashkilot prezidenti Gabor Borshani va raisi Viktor Xusar boshchiligidagi mutasaddilar bilan uchrashdi.
Suhbat davomida mazkur sport turini mamlakatimizda yana-da rivojlantirish, Toshkentda xalqaro musobaqalar tashkil etish kabi masalalar atroflicha muhokama qilindi. O‘z navbatida, xalqaro tashkilot hamkorlik rejalarini qo‘llab-quvvatlab, O‘zbekistonga qo‘shimcha zamonaviy inventarlar yetkazib berilishini maʼlum qildi.
Qayd etish joiz, tekbol sport turi kashf etilganiga ko‘p bo‘lmasa-da, butun dunyo bo‘ylab jadal suratlarda ommalashib bormoqda. 4 yil ichida 120 dan ortiq mamlakatda milliy federatsiyalar tashkil etildi. Musobaqa kelgusi Yevropa o‘yinlari dasturiga kiritildi. Xalqaro tashkilotning navbatdagi qadami esa ushbu sport turini Osiyo va keyinchalik Olimpiya o‘yinlari dasturiga kiritish bo‘ladi.

Oybek Kassymov met with the leadership of the International Techball Federation in Budapest
Currently, the Secretary General of the NOC, the chairman of the Uzbekistan Tekball Federation, Oibek Kassymov, has paid a working visit to Budapest. During his stay, Kassymov discussed long-term plans with the leadership of the International Tekball Federation.
As you know, the International Techball Federation is located in this city. In general, this sport originated in Hungary. Oybek Kassymov met with representatives of the international organization headed by President Gabor Borshani and Chairman Viktor Husar.
During the conversation, the parties discussed the development of techball in Uzbekistan and the holding of international competitions in Tashkent. In turn, the international organization supported the cooperation plans and expressed its readiness to provide additional sports equipment to Uzbekistan.
It should be noted that despite the fact that techball is a relatively young sport, it is developing rapidly around the world. In 4 years, about 120 National Federations were created. Also, techball is included in the program of the European Games. The next step of the international organization will be the inclusion of this sport in the program of the Asian Games and the Olympics.