Oybek Kasimov Budapeshtda Xalqaro tekbol federatsiyasi rahbariyati bilan uchrashdi
Ayni kunlarda MOQ Bosh kotibi, O‘zbekiston tekbol federatsiyasi raisi Oybek Kasimov xizmat safari bilan Budapesht shahrida bo‘ldi. Safar davomida Xalqaro tekbol federatsiyasi rahbariyati bilan istiqbolli masalalar muhokama qilindi.
Maʼlumki, Xalqaro tekbol federatsiyasining shtab-kvartirasida ushbu shaharda joylashgan. Umuman olganda, tekbol sportining vatani ham aynan Vengriya sanaladi. Oybek Kasimov xalqaro tashkilot prezidenti Gabor Borshani va raisi Viktor Xusar boshchiligidagi mutasaddilar bilan uchrashdi.
Suhbat davomida mazkur sport turini mamlakatimizda yana-da rivojlantirish, Toshkentda xalqaro musobaqalar tashkil etish kabi masalalar atroflicha muhokama qilindi. O‘z navbatida, xalqaro tashkilot hamkorlik rejalarini qo‘llab-quvvatlab, O‘zbekistonga qo‘shimcha zamonaviy inventarlar yetkazib berilishini maʼlum qildi.
Qayd etish joiz, tekbol sport turi kashf etilganiga ko‘p bo‘lmasa-da, butun dunyo bo‘ylab jadal suratlarda ommalashib bormoqda. 4 yil ichida 120 dan ortiq mamlakatda milliy federatsiyalar tashkil etildi. Musobaqa kelgusi Yevropa o‘yinlari dasturiga kiritildi. Xalqaro tashkilotning navbatdagi qadami esa ushbu sport turini Osiyo va keyinchalik Olimpiya o‘yinlari dasturiga kiritish bo‘ladi.

Ойбек Касымов в Будапеште встретился с руководством Международной федерации текбола
В настоящее время Генеральный секретарь НОК, председатель федерации текбола Узбекистана Ойбек Касымов рабочим визитом посетил Будапешт. Во время своего пребывания Касымов обсудил перспективные планы с руководством Международной федерации текбола.
Как вам известно, Международная федерация текбола находится в этом городе. В целом, этот вид спорта зародился именно в Венгрии. Ойбек Касымов встретился с представителями международной организации во главе президента Габора Боршани и председателя Виктора Хусара.
Во время беседы стороны обсуждали развитие текбола в Узбекистане и проведение международных соревнований в Ташкенте. В свою очередь, международная организация поддержала планы сотрудничества и выразила готовность предоставить в Узбекистан дополнительные спортивные инвентари.
Следует отметить, что несмотря на то, что текбол относительно молодой вид спорта, по всему миру развивается быстрыми темпами. За 4 года были созданы около 120 Национальных федераций. Также, текбол внесён в программу Европейских игр. Следующим шагом международной организации станет — включение этого вида спорта в программу Азиады и Олимпиады.