Parij-2024 litsenziatlari: Oʻzbek dzyudosining malikasi Diyora Keldiyorova
Oʻzbek dzyudosining bugungi kundani yorqin vakili Diyora Keldiyorova mamlakatimizda xotin-qizlar sportiga koʻrsatilayotgan eʼtibor qay darajada oʻz samarasini berayotganiga yaqqol namuna. -52 kg vazn toifasida dunyo reytingini boshqarib borayotgan sportchimiz bugungi qahramonimiz boʻladi.
Keldiyorova Diyora Baxtiyor qizi 1998-yil 13-iyul kuni Samarqand viloyati Pastdargʻom tumanida tugʻilgan. 2014-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Nelli Kiyamova. Keldiyorova faoliyati davomida Gran-pri turnirlarida 1 tadan oltin va kumush, qitʼa chempionatlarida 3 ta oltin, 1 ta kumush va 3 ta bronza, “Katta dubulgʻa” turnirlarida 5 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza, Masters musobaqalarida 2 ta bronza, Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida 1 ta oltin 1 ta kumush medallariga sazovor boʻlgan. 2015-yilgi oʻsmirlar oʻrtasidagi jahon chempioni. Kattalar oʻrtasidagi dunyo birinchiliklarida esa 2 ta kumush va 1 ta bronza medallarini qoʻlga kiritgan. Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisi. Koʻrsatgan natijalari evaziga “Zulfiya” nomidagi davlat mukofoti, “Kelajak bunyodkori” medali va “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvonlari bilan taqdirlangan.
Keldiyorova Xalqaro dzyudo federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan Olimpiada reytingiga koʻra -52 kg vazn toifasi peshqadami sifatida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritgan.

Лицензиаты Париж-2024: Королева узбекского дзюдо - Диёра Келдиёрова
Успехи узбекской дзюдоистки Диёры Келдиёровой на мировой арене является прямым доказательством того, что в нашей стране уделяется большое внимание развитию женского спорта и наши спортсменки оправдывают оказанное им доверие. В настоящее время Келдиёрова возглавляет мировой рейтинг в весовой категории -52 кг. Сегодня мы поделимся интересными фактами о ней.
Келдиёрова Диёра Бахтиёровна родилась 13 июля 1998 года в Пастдаргамском районе Самаркандской области. С 2014 года является представительницей национальной сборной Узбекистана по дзюдо. Тренер - Нелли Киямова. В ходе своей спортивной карьеры Келдиёрова завоевала 1 золото и 1 серебро турниров Гран-при, 3 золотые, 1 серебряную и 3 бронзовые медали чемпионатов Азии, 5 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую награды "Большого шлема", 2 бронзы турнира Мастерс, 1 золото и 1 серебро летних Азиатских игр Ханчжоу-2022. Чемпионка мира среди юниоров 2015 года. На чемпионатах мира среди взрослых завоевала 2 серебряные и 1 бронзовую медали. Участница летних Олимпийских игр Токио-2020. Обладательница государственной награды "Зулфия", медали "Келажак бунёдкори" и почётного звания "Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан".
Диёра Келдиёрова, возлавляющая Олимпийский рейтинг в весовой категории - 52 кг, удостоилась путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024.