Parij-2024 litsenziatlari: Jahon chempioni Muzaffarbek To‘raboyev
Jahon dzyudosida shunday sportchilar borki, ularning takrorlanmas harakatlari va usullari barcha raqiblarga bosh og‘riq bo‘lib keladi. Ana shunday o‘ziga xos usuli bilan tatamiga chiqib keladigan Muzaffarbek To‘raboyevning harakatlariga raqiblari moslashgunga qadar ko‘zlari arena shiftlariga qadalgan bo‘ladi.
To‘raboyev Muzaffarbek Toshtemir o‘g‘li 2000-yil 5-aprel kuni Surxondaryo viloyati Boysun tumanida dunyoga kelgan. 2017-yildan O‘zbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Ulug‘bek Azizov. To‘raboyev qitʼa chempionatlarida 2 ta oltin va 2 ta bronza, “Katta dubulg‘a” turnirlarida 1 ta oltin va 3 ta bronza, Osiyo o‘yinlari, Masters hamda jahon chempionatlarida 1 tadan oltin medallarga sazovor bo‘lgan. “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” faxriy unvoni sohibi.
To‘raboyev Xalqaro dzyudo federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan Olimpiada reytingiga ko‘ra -100 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan.

Лицензиаты Париж-2024: Чемпион мира - Музаффарбек Турабоев
В мировом дзюдо есть такие спортсмены, которые своей техникой и мастерством всегда составляют достойную конкуренцию. Одним из таких спортсменов является узбекский дзюдоист Музаффарбек Турабоев. Когда наш спортсмен выходит на татами, то без особой трудности побеждает своих соперников, положив их на лопатки.
Турабоев Музаффарбек Тоштемирович родился 5 апреля 2000 года в Байсунском районе Сурхандарьинской области. С 2017 года является представителем сборной Узбекистана по дзюдо. Тренер - Улугбек Азизов. Турабоев на чемпионатах континента удостоился 2 золотых и 2 бронзовых наград. На турнире "Большого шлема" дзюдоист завоевал 1 золото и 3 бронзы. Помимо этого, на Азиатских играх, турнире Мастерс и чемпионате мира Турабоеву удалось подняться на высшую ступень пьедестала почёта. Обладатель почётного звания "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
Согласно Олимпийскому рейтингу, опубликованному Международной федерацией дзюдо, Турабоев удостоился путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -100 кг.