Parij-2024 litsenziatlari: Mashgʻulotlarini AQSHda oʻtkazadigan suzuvchimiz Ilya Sibirsev
4 yillikning eng nufuzli musobaqasida yurtimiz sharafini himoya qilish baxtiga sazovor boʻlgan atletlarimizni tanishtirishda davom etamiz. Mahoratli suzuvchimiz Ilya Sibirsev litsenzion sikl yakunlanib borayotgan pallada oʻz oldiga qoʻygan dastlabki maqsadni bajara oldi.
Sibirsev Ilya Pavlovich 2001-yil 28-aprel kuni Rossiya Federatsiyasining Altay oʻlkasida tavallud topgan. 2021-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Sherzod Inogʻomov. Hamyurtimiz AQSHning Kentukki shtatidagi “Louisville” universitetining sport klubida doimiy mashgʻulotlarni olib boradi. Erkin usulda suzish yoʻnalishiga ixtisoslashgan atletimiz Okean ortida oʻtgan turli xalqaro musobaqalarda shohsupadan joy olgan. 200, 400 va 800 metr masofalarga suzish dasturida Oʻzbekiston rekordlari sohibi hisoblanadi.
Sibirsev 21-iyun kuni Kanadada oʻtgan xalqaro musobaqada 800 metrga erkin usulda suzish dasturida Olimpiada normativini bajarish orqali Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ishtirokchisiga aylandi. Shuningdek, unda mazkur natijasi evaziga yana bir ixtiyoriy Olimpiya masofasida ham qatnashish imkoniyati mavjud.

Лицензиаты Париж-2024: Илья Сибирцев, который тренируется в США
Продолжаем знакомить вас с атлетами, которые будут защищать честь Узбекистана на главных стартах четырёхлетия. Талантливый пловец Илья Сибирцев в конце квалификационного цикла Париж-2024 смог отобраться на Олимпийские игры и достиг своей важной цели.
Сибирцев Илья Павлович родился 28 апреля 2001 года в Алтае (Российская Федерация). С 2021 года является представителям сборной Узбекистана. Тренер - Шерзод Иногомов. Наш соотечественник регулярно тренируется в спортивном клубе университета «Louisville» в Кентукки (США). Сибирцев выступает в плавании вольным стилем и несколько раз поднимался на пьедестал почёта различных международных соревнованиях за океаном. Он является обладателем рекордов Узбекистана в заплыве на дистанции 200, 400 и 800 метров.
21 июня на международном соревновании в Канаде, Сибирцев стал участником летних Олимпийских игр Париж-2024, выполнив Олимпийский норматив в заплыве на дистанцию 800 метров вольным стилем.Также, благодаря этому результату, пловец имеет возможность принять участие ещё в одной программе на Олимпиаде.