Oʻzbekiston delegatsiyasi kamondan otish sportida XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlariga kelib dastlabki yoʻllanmasini qoʻlga kiritdi. Ahamiyatlisi, unda terma jamoamiz ham erkaklar, ham ayollar oʻrtasidagi bahslarda ishtirok etish imkoniyatiga ega boʻldi. Dastlabki tarixiy litsenziya sohibi Ziyodaxon Abdusattorova oʻtgan yili yoʻllanma masalasini naqd qilgan boʻlsa, bir necha kun muqaddam Amirxon Sodiqov ham 4 yillikning eng nufuzli musobaqasi ishtirokchisiga aylandi.
Sodiqov Amirxon Zarifovich 2003-yilning 18-iyul kuni Samarqand shahrida tavallud topgan. 2021-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi tarkibida xalqaro musobaqalarda ishtirok etib kelmoqda. Murabbiyi Munira Nurmanova. Shu paytgacha Osiyo kubogi bosqichlarida 1 ta oltin va 7 ta bronza medallarini qoʻlga kiritgan. Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida Ziyodaxon Abdusattorova bilan mikst dasturida shohsupaning uchinchi pogʻonasiga koʻtarilgan. Ayni payda jahon reytingida 32-oʻrinni egallab turibdi.
Sodiqov 14-17-iyun kunlari Turkiyaning Antalya shahrida oʻtgan jahon litsenzion turnirida oltin medal qoʻlga kiritib, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasiga sazovor boʻlgan. Ahamiyatlisi, ushbu gʻalaba Amirxon va Ziyodaga mikst dasturida ham ishtirok etish imkoniyatini taqdim qilgan.

Лицензиаты Париж-2024: дебютант ОИ - Амирхон Содиков
Делегация Узбекистана впервые завоевала Олимпийскую путёвку в стрельбе из лука. Стоит отметить, что отечественная сборная получила возможность участвовать в предстоящих главных стартах четырёхлетия как среди мужчин, так и женщин. Обладательница первой исторической лицензии Зиёдахон Абдусатторова получила возможность выступать на Париж-2024 ещё в прошлом году, а несколько дней назад Амирхон Содиков также вошёл в ряды участников французской Олимпиады.
Содиков Амирхон Зарифович родился 18 июля 2003 года в Самарканде. С 2021 года участвует в международных соревнованиях в составе сборной Узбекистана. Тренируется под руководством Муниры Нурмановой. На его счету 1 золотая и 7 бронзовых наград этапов Кубка Азии. На Играх Исламской солидарности Конья-2021 в тандеме с Зиёдахон Абдусатторовой поднялся на третью ступень пьедестала почёта в смешанной программе. На данный момент занимает 32-е место в мировом рейтинге.
На мировом лицензионном турнире в турецкой Анталье (14-17 июня) Содиков выиграл золотую медаль и получил путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024. Благодаря этой лицензии Содиков имеет возможность выступить на французской Олимпиаде в миксте вместе с Абдусатторовой.