Parij-2024 arenalari: Sena daryosi ustidagi “Trokadero” koʻprigi
Boʻlajak Olimpiya oʻyinlari doirasidagi musobaqalarda hatto turistlar katta hajmda tashrif buyuradigan koʻpriklardan foydalanilishi haqida gaplashgan edik. Bugun Parijning ana shunday taniqli koʻpriklaridan biri “Trokadero” eʼtiborimiz markazida boʻladi.
Sena daryosi ustidagi inshoot 1808-1814-yillar oraligʻida qurilgan. Umumiy uzunligi 155, kengligi 35 metr. Yillar oʻtib uning qarama-qarshi tomoniga Eyfel minorasi barpo etilgan. Ushbu loyihamizni kuzatib borayotgan muxlislar koʻprik Oʻyinlarning eng qaynoq nuqtasida joylashganini anglagan boʻlishsa, ajabmas.
Oʻyinlarning tantanali ochilish marosimida delegatsiya aʼzolari, qolaversa, ochiq dengizda suzish, marafon, sportcha yurish, veloshosse, triatlon ishtirokchilari koʻprik oldida koʻrinish berishadi. Har bir dasturdan kelib chiqqan holda 3 000 dan 13 000 gacha tomoshabinni sigʻdira oladigan koʻchma tribunalar oʻrnatiladi. Olimpiya shaharchasidan 12 km uzoqlikda joylashgan.

Арены Париж-2024: Мост "Трокадеро" перекинутый через Сену
Говоря о предстоящих Олимпийских играх мы упомянули о том, что Оргкомитет соревнований очень эффективно использует существующие объекты и сооружения, в том числе и мосты, которых посещают огромное количество туристов. Сегодня вы узнаете интересные сведения о знаменитом мосте Парижа - "Трокадеро".
Мост, перекинутый через Сену, построен в 1808-1814 годах. Общая длина составляет 155 метров и ширина 35 метров. Спустя несколько лет в противоположной стороне была построена Эйфелева башня. Разумеется наши читатели, которые наблюдают за этим проектом, уже догадались, что вокруг моста пройдут самые интересные события во время Олимпиады.
Во время церемонии открытия летних Олимпийских игр Париж-2024 рядом с мостом пройдут члены делегации. Помимо этого, в объекте состоится выступление атлетов в таких соревнованиях, как, плавание в открытом море, марафон, спортивная ходьба, велошоссе и триатлон. В зависимости от программы будут установлены переносные трибуны вместимостью от 3 000 до 13 000 зрителей. Объект расположен в 12 км от Олимпийского городка.