"Ular Tokioda mamlakat sharafini himoya qiladilar": Boks bo'yicha O'zbekiston ayollar terma jamoasi vakili Rayxon Qodirova
"Ular Tokioda mamlakatning sharafini himoya qiladilar" MOQ matbuot xizmati loyihasi allaqachon sport muxlislari orasida mashhur bo'ldi. Bugun boks bo'yicha O'zbekiston ayollar terma jamoasi vakili Rayhon Qodirova haqida qiziqarli ma'lumotlar keltiramiz.
Qodirova Rayxon Yusupovna 1993-yil 10-noyabrda Qashqadaryo viloyatida tug'ilgan. Murabbiylar-Kamoliddin Mutalov va Dilmurod Hasanov.
2015-yildan boks bo'yicha O'zbekiston ayollar terma jamoasi vakili. Ko'plab xalqaro musobaqalar g'olibi va sovrindori. Osiyo va jahon chempionatlarida mamlakatimiz sharafini munosib himoya qildi. To'rt karra O'zbekiston chempioni o'z vazn toifasida.
МOQ maxsus komissiyasi tomonidan e'lon qilingan reytingga ko'ra, Tokio Olimpiadasiga litsenziya oldi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": representative of the Uzbek women's boxing team Raikhona Kadyrova
The project of the NOC press service "They will defend the honor of the country in Tokyo" has already become popular among sports fans. Today we will tell you interesting facts about the representative of the women's national boxing team of Uzbekistan — Raikhona Kadyrova.
Kadyrova Raikhona Yusupovna was born on November 10, 1993 in Kashkadarya region. The coaches are Kamoliddin Mutalov and Dilmurod Khasanov.
Since 2015, she has been a representative of the Uzbekistan women's national boxing team. The winner and prize-winner of many international competitions. She adequately defended the honor of the country at the Asian and world Championships. Four-time champion of Uzbekistan in her weight category.
According to the announced rating, the IOC was awarded a license for the Tokyo Olympics by a special commission.