FIA va O‘zbekiston aloqalari yangi bosqichga ko‘tarilmoqda
Samarqandda davom etayotgan Xalqaro avtomobil federatsiyasi (FIA)ning Konferensiyasi doirasida sohadagi istiqbolli hamkorlik mavzusida tor doiradagi uchrashuvlar bo‘lib o‘tmoqda. Samimiy ruhda o‘tgan ana shunday uchrashuvlardan biri FIA rahbariyati hamda O‘zbekiston tomoni o‘rtasida kechdi.
Unda FIA Prezidenti Muhammad Ahmad ben Sulayem, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departamenti rahbari Odil Abduraxmanov, Sport vaziri Adham Ikramov, Samarqand viloyati hokimi Erkin Turdimov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Milliy Olimpiya hamda Paralimpiya qo‘mitalari, O‘zbekiston milliy avtosport va karting federatsiyasi rahbariyati qatnashdi.
Uchrashuvda so‘z olgan Adham Ikramov yurtimizda ommaviy sport targ‘iboti bo‘yicha qilinayotgan ishlar, sportning texnik va murakkab turlari ham rivojlanib borayotgani, milliy federatsiyamiz tashkil etilganiga ko‘p vaqt bo‘lmasada, qisqa fursat ichida salmoqli natijalarga erishgani haqida to‘xtalib o‘tdi. O‘z navbatida, Otabek Umarov mamlakatimiz aholisining 65 foizini yoshlar tashkil etishi va tug‘ilish darajasi yiliga qariyb 1 milliondan ortib borayotgani, avtosport diyorimiz yoshlarining sevimli xobbisiga aylanayotgani haqida qo‘shimcha qildi.
Janob ben Sulayem ko‘tarinki ruhda o‘tayotgan tadbir haqida iliq fikr bildirar ekan, kelgusida mamlakatimizda “Silk Road” xalqaro turnirini tashkil etish, Toshkentda qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasida ham karting va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha musobaqalar o‘tkazish g‘oyasi xususida gapirib, mahalliy mutaxassislarning bilimini oshirish yuzasidan turli seminarlar o‘tkazish bo‘yicha o‘z takliflarini ilgari surdi.
Suhbat yakunida zamonaviy sport avtomobillarini ishlab chiqarishda xorij tajribasini o‘rganish va boshqa istiqbolli mavzular borasida fikr almashildi.

FIA и Узбекистан расширяют круг общих интересов и взаимоотношения выходят на новый уровень
В рамках конференции Международной автомобильной федерации (FIA), которая проходит в Самарканде, проводится узкий круг встреч на тему перспективного сотрудничества в этой отрасли. Одна из них состоялась между руководством FIA и узбекской стороной.
В заседании приняли участие президент FIA Мухаммед Ахмад Бен Сулайем, руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, Министр спорта Адхам Икрамов, хоким Самаркандской области Эркин Турдимов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, руководство Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов, Национальной федерации автоспорта и картинга Узбекистана.
Выступая на встрече, Адхам Икрамов подчеркнул, что в нашей стране ведётся колоссальная работа по пропаганде массового спорта, развиваются как технические, так и сложные виды спорта, и наша Национальная федерация за короткий срок добилась значительных результатов. В свою очередь, Отабек Умаров добавил, что 65% из общего числа населения нашей страны составляет молодёжь, при этом годовая рождаемость превышает 1 миллиона человек, а автоспорт становится излюбленной дисциплиной среди представителей подрастающего поколения.
Г-н Бен Сулайем, тепло отзываясь о проводимом мероприятии, дал идею организации в будущем в нашей стране международного турнира “Silk Road”, проведения соревнований по картингу и другим направлениям в строящемся Олимпийском городке Ташкента, выдвинул свои предложения по проведению различных семинаров по повышению знаний местных специалистов.
В завершение беседы состоялся обмен мнениями по вопросам изучения зарубежного опыта в производстве современных спортивных автомобилей и другим перспективным планам.