Toshkentda ilk bor o‘tkazilayotgan kurash bo‘yicha xalqaro seminarning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Toshkentda kurash bo‘yicha birinchi bor murabbiylar uchun xalqaro seminar boshlandi. Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida ushbu tadbirning rasmiy ochilish marosimi va OAV vakillari uchun brifing tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, Xalqaro kurash assotsiatsiyasi (IKA) prezidenti, Osiyo Olimpiya kengashi departamenti direktori Haydar Farmon, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori, O‘zbekiston kurash federatsiyasi raisi Nig‘matilla Yo‘ldoshev, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining birinchi o‘rinbosari, Xalqaro kurash instituti rektori Bahriddin Valiyev, MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va uning o‘rinbosari Azizjon Kamilov, IKA mutasaddilari, xalqaro seminar ishtirokchilari, keng sport jamoatchiligi vakillari va OAV xodimari ishtirok etishdi.
Tadbirda dastlab Bahriddin Valiyev so‘zga chiqdi va uzoq yillik tarixga ega kurashimizni rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, rejalar haqida gapirib o‘tdi va xalqaro seminarni rasman ochiq deb eʼlon qildi. Shundan so‘ng Haydar Farmon tadbir haqida fikrlarini bildirdi.
“Ajoyib binoga ega O‘zbekiston MOQda ko‘rishib turganimizdan bag‘oyat mamnunmiz. Xalqaro kurash assotsiatsiyasi nomidan murabbiylar uchun o‘tkazilayotgan xalqaro seminar ishtirokchilarini samimiy qutlayman. Bunda dunyoning ko‘plab mamlakatidan vakillar ishtirok etishmoqda. Koronavirus pandemiyasi sabab bizning ham bir qator rejalarimiz to‘xtab qoldi. Bu seminar yangi loyihalarimizni qayta boshlanayotganini anglatadi. O‘zbekiston hukumati tomonidan kurashni rivojlantirish uchun katta ahamiyat berilmoqda. Birgalikda barcha rejalarimizni amalga oshiramiz”, – dedi Haydar Farmon.
Shundan so‘ng Abdujabbor Abduvohidov ham seminar xususida to‘xtalib o‘tdi.
“Dunyoning turli chekkalaridan kelgan kurash fidoyilarini qutlashga ijozat bersangiz. Aminmanki, bu seminar kurashimizning butun dunyodagi targ‘ibotini kuchaytirishda katta ahamiyatga ega. Kurashimizni yana-da rivojlantirish uchun bor kuchimizni beramiz. Asosiy maqsadimiz uning Olimpiya o‘yinlariga kirishi. Hurmatli tadbir ishtirokchilari, murabbiylar, barchangiz o‘zingizni uyingizdagidek his qiling. Seminarda barchangizga muvaffaqiyat tilayman”, – dedi IKA vitse-prezidenti.
Tadbirda Nig‘matilla Yo‘ldoshev ham Prezidentimiz tomonidan kurashni rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor, hamkorlikda yo‘lga qo‘yilayotgan reja va tadbirlar haqida gapirdi.
Shundan so‘ng kichik tanaffus eʼlon qilindi va undan keyin OAV xodimlari ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi. Unda ekspert va mutasaddilar seminarning mazmun-mohiyati, ahamiyati, keyingi rejalar haqida gapirib o‘tishdi.
Amaliy va nazariy yo‘nalishda o‘tadigan mazkur xalqaro seminarda 24 davlatdan 56 nafar murabbiy ishtirok etmoqda. Ularga O‘zbekiston, Gretsiya va eronlik xalqaro ekspertlar texnik va taktik yo‘nalishlar bo‘yicha saboq berishadi. Yakuniy imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirgan murabbiylar “В” toifasidagi sertifikatga ega bo‘lishadi.

Прошла церемония открытия международного семинара по курашу, который впервые проходит в Ташкенте
Впервые в Ташкенте начался международный семинар по курашу для тренеров. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете прошла церемония открытия мероприятия и брифинг для СМИ.
В мероприятии принимали участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувахидов, президент Международной ассоциации кураша (IKA), директор департамента Олимпийского Совета Азии (ОСА) Хейдар Фарман, Генеральный прокурор Республики Узбекистан, председатель федерации кураша Узбекистана Нигматилла Юлдашев, первый заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан, ректор международного института кураша Бахриддин Валиев, председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Азизжон Камилов, представители IKA, участники международного семинара, представители широкой общественности и СМИ.
В начале мероприятия выступил Бахриддин Валиев и рассказал о проделанной работе для развития национального вида борьбы — кураша, который имеет многолетнюю историю, планах и официально объявил международный семинар открытым. После этого Хейдар Фарман высказал своё мнение о мероприятии.
«Я очень рад встретится с вами в таком современном сооружении, как здание НОК. От имени Международной ассоциации кураша искренне поздравляю участников международного семинара. В нем принимают участие представители многих стран мира. Некоторые наши планы приостановились из-за пандемии коронавируса. Этот семинар означает, что мы возобновляем наши новые проекты. Правительство Узбекистана придаёт большое значение развитию кураша. Вместе, объединившись, мы реализуем все наши планы», — сказал Хейдар Фарман.
Затем и Абдужаббор Абдувахидов высказал свою точку зрения относительно организованного мероприятия.
«Позвольте поздравить тренеров, которые прибыли в столицу со всех уголков мира. Я надеюсь, что наш семинар сыграет важную роль в процессе пропаганды кураша во всех континентах. Мы будем всеми силами стараться поднять наш национальный вид борьбы на новый уровень. Главная наша цель — увидеть кураш в программе Олимпийских игр. Уважаемые участники мероприятия, тренеры, чувствуйте себя как дома. Желаю каждому из вас удачи на семинаре», — сказал вице-президент IKA.
На мероприятии Нигматилла Юлдашев рассказал об уделяемом внимании, со стороны Президента развитию кураша, планах на будущее и мероприятиях, которые будут реализованы совместно.
Затем последовал небольшой перерыв и брифинг для СМИ. Эксперты и официальные лица рассказали о содержании и значении семинара, а также о планах на будущее.
Семинар состоит из двух частей — теории и практики, в нём принимают участие 56 тренеров из 24 стран мира. Специалисты из Узбекистана, Греции и Ирана будут обучать их техническим и тактическим тонкостям кураша. Тренеры, сдавшие последние экзамены успешно, имеют шанс получить международный сертификат категории «В».