Parij-2024 arenalari: Oʻyinlarning bosh stadioni “Stad de Frans”
Olympic.uz da navbatdagi loyiha! XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlari kun sari yaqinlashib kelmoqda. Bugundan musobaqalar oʻtkaziladigan obyektlar haqidagi maʼlumotlarni berib boramiz. Bu boradagi dastlabki arena Fransiya poytaxtining shimoliy qismidagi Sen-Deni komunasida joylashgan “Stad de Frans” boʻladi. Ushbu inshoot oʻyinlar davomida regbi-7, yengil atletika bahslari va tantanali yopilish marosimiga mezbonlik qiladi. Olimpiya shaharchasi bilan orasidagi masofa 2 kmni tashkil etadi.
“Stad de Frans” 1998-yil Fransiya mezbonlik qilgan futbol boʻyicha jahon chempionati uchun qurilgan. Musobaqa davomida stadion jami 9 ta oʻyin, shu jumladan, final bahsini ham qabul qilgan. Shuningdek, 2000, 2006 va 2022-yilgi Yevropa chempionlar ligasining finali ham aynan ushbu stadionda oʻtgan. Qolaversa, arena Selin Dion, David Getta, Madonna, Rianna, Eminem, Beyonse va boshqa koʻplab Siz bilgan jahon estrada yulduzlarining konsertlariga mezbonlik qilgan.
Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari davomida regbi-7 bahslarida 80 ming, yengil atletika bellashuvlarida esa 74 ming muxlis musobaqani bevosita ushbu stadiondan kuzatib borishi mumkin boʻladi.

Арены Париж-2024: Главный стадион Игр "Стад де Франс"
Ещё один проект от OlympicUz! Остаётся всё меньше времени до старта XXXIII летних Олимпийских игр. Начиная с сегодняшнего дня мы будем делится интересными сведениями об объектах, где будут проходить соревнования. Сегодня мы вам расскажем о главной арене Игр - "Стад де Франс", расположенной в северном пригороде Парижа Сен-Дени. Этот стадион примет состязания по регби-7, лёгкой атлетике, а также, торжественную церемонию закрытия Олимпиады. Стадион расположен в 2 км от Олимпийской деревни.
"Стад де Франс" был построен в 1998 году к чемпионату мира по футболу. Во время ЧМ было проведено 9 матчей, в том числе и финал. Также, решающие матчи Лиги чемпионов Европы 2000, 2006 и 2022 годов принял именно этот стадион. Помимо этого, концерты известных мировых звёзд, таких как Селин Дион, Давид Гетта, Мадонна, Рианна, Эминем, Бейонсе были проведены именно в "Стад де Франс".
Во время Олимпиады целых 80 тысяч зрителей могут воочию наблюдать за матчами по регби-7, а во время выступлений по лёгкой атлетике стадион может вместить в себе 74 тысяч болельщиков.