O‘zbekiston va Xitoy aloqalarining sport sohasidagi yangi qirralari muhokama qilindi
Ayni kunlarda Xitoy Xalq Respublikasi (XXR) Jismoniy tarbiya va sport bosh davlat boshqarmasining rahbari (vaziri), Xitoy Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti va Xalqaro ushu federatsiyasi Prezidenti Gao Chjidan xizmat safari bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi. Bugun O‘zbekiston va Xitoy mamlakatlari o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni sport sohasida yangi bosqichga olib chiqish mavzusiga qaratilgan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Dastavval, mehmonlarni Adham Ikramov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi rahbariyati qarshi oldi. Shundan so‘ng tomonlar o‘rtasida hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi. Unda XXRning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Yuy Szyun va MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ham ishtirok etdi.
Samimiy ruhda o‘tgan suhbatda Adham Ikramov Prezidentimiz tomonidan sohaga qaratilayotgan e’tibor, olib borilayotgan islohotlar to‘g‘risida ma’lumot berdi. Shuningdek, Oybek Kasimov Toshkent-2025 yoshlar Osiyo va Paraosiyo o‘yinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik ishlari, bunda Xitoy tajribasidan foydalanishning ijobiy tomonlari hususida gapirib o‘tdi.
O‘z navbatida, Gao Chjidan ham o‘zbekistonlik sportchilarning so‘ngi yillarda erishayotgan ulkan yutuqlari, hususan, Xanchjou-2022 yozgi Osiyo o‘yinlarida kuchli beshlikka kirishi olib borilayotgan islohotlarning natijalari ekanligini ta’kidladi.
Shundan so‘ng Xitoy delegatsiyasi O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasiga tashrif buyurdi. Sport vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov va Oybek Omilovich mehmonlarga Qo‘mita faoliyati, o‘zbekistonlik atletlarning Olimpiya o‘yinlaridagi ishtiroki haqida ma’lumot berishdi.
Qayd etish joiz, 2020-yil O‘zbekiston va Xitoy Olimpiya qo‘mitalari o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolangan edi. O.Kasimov mazkur memorandumni yangilash va uning bandlarini boyitish borasida o‘z takliflarini ilgari surdi. Janob Chjidan ushbu taklifni qo‘llab-quvvatlab, Xitoy tomoni mamlakatimiz bilan hamkorlikdan mamnun ekanini bildirdi.

Обсуждены новые аспекты узбекско-китайских отношений в сфере спорта
В настоящее время в нашей стране с рабочим визитом находится руководитель (министр) Главного государственного управления физической культуры и спорта Китайской Народной Республики (КНР), Президент Олимпийского комитета Китая и глава Международной федерации ушу Гао Чжидань. Сегодня состоялись встречи на тему поднятия дружественных связей между Узбекистаном и Китаем на новый уровень в спортивной сфере.
Сначала гостя встретило руководство Министерства спорта Республики Узбекистан во главе с Адхамом Икрамовым. После этого стороны провели встречу, посвящённую вопросам взаимного сотрудничества. В ней также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане Юй Цзюнь и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
В ходе беседы Адхам Ильхамович отметил, что со стороны Президента уделяется колоссальное внимание развитию отрасли, проведению масштабных реформ. Также Ойбек Омилович рассказал о подготовке к юношеским Азиатским и Параазиатским играм Ташкент-2025, где ведётся работа с учётом опыта Китая.
В свою очередь, Гао Чжидань также подчеркнул, что весомые достижения узбекских спортсменов за последние годы, в частности, попадание в пятёрку сильнейших стран-участниц на летних Азиатских играх Ханчжоу-2022, являются результатом проводимых в государстве реформ.
После этого делегация Китая посетила Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и Ойбек Касимов рассказали гостям о деятельности Комитета, об участии узбекских атлетов в Олимпийских играх.
Стоит отметить, что 2020 год ознаменовался подписанием меморандума о сотрудничестве между Олимпийскими комитетами Узбекистана и Китая. О.Касимов выдвинул свои предложения по обновлению данного меморандума и обогащению его положений. Г-н Чжидань поддержал его, заявив, что китайская сторона рада сотрудничеству с нашей страной.